وزیران خارجه روسیه و ترکیه سه‌شنبه ۲۹ دسامبر/۹ دی در یک نشست خبری مشترک در مسکو اعلام کردند به‌رغم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا به همکاری‌های نظامی ادامه خواهند داد.

 سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از دیدار با مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه که به مسکو سفر کرده است، گفت:

همکاری‌های نظامی روسیه و ترکیه تحت تاثیر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار نخواهد گرفت.

روسیه و ترکیه در درگیری‌های منطقه از جمله در مناقشه قره‌باغ و سوریه مواضع مخالفی دارند. با این‌وجود لاوروف به خبرنگاران گفت هر دوکشور مایلند روابط نظامی‌شان را توسعه دهند و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از این‌که آنکارا به‌رغم فشارهای واشنگتن هنوز به همکاری با مسکو ادامه می‌دهد، قدردانی کرده است.

واشنگتن اخیراً آنکارا را به خاطر خرید سیستم پدافند موشکی اس-۴۰۰ (S-400) تحت تحریم قرار داد تا به گفته مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده راه را برای کسب درآمد مسکو ببند.

بخوانید: آمریکا سازمان صنایع دفاعی ترکیه را تحریم کرد

ترکیه سال گذشته این سیستم ۲,۵ میلیارد دلاری را به‌رغم هشدارهای کاخ سفید مبنی بر ناسازگار بودن خریدهای نظامی این چنینی با عضویت در ناتو و این‌که همکاری نظامی با روسیه سبب می‌شود که این کشور بتواند بهتر هواپیماهای جاسوسی ایالات متحده را هدف قرار دهد، از روسیه تحویل گرفت.

چاووش‌اوغلو در خلال کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفت که ترکیه مایل است که همه مسائل از جمله مسئله خرید سیستم اس-۴۰۰ را از طریق گفت‌وگو حل کند و روابط ترکیه با روسیه جایگزینی برای روابط این کشور با ناتو و اتحادیه اروپا محسوب نمی‌شود.  

علاوه بر ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا نیز به خاطر اختلاف ترکیه با یونان و قبرس بر سر حقوق مرزی و حفازی در مدیترانه، اقدامات تنبیهی را آغاز کرده و درصدد وضع تحریم علیه آنکاراست.

در همین زمینه: