بامداد ۱۸ دی ماه ۹۸ / ۸ ژانویه ۲۰۲۰ پرواز شمارهٔ ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، دقایقی پس از برخاستن از باند فرودگاه خمینی تهران، با شلیک دو موشک توسط سامانه پدافند موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد و ۱۷۶ مسافر آن جان باختند.

طرح زیر از هما اسکندری، هنرمند ایرانی ساکن در هلند به مناسبت اولین سالگرد این فاجعه تلخ است.

در همین حال و در آستانه نخستین سالگرد این فاجعه، انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز PS752 در کمپینی که آن را «من هم شمعی روشن خواهم کرد» نامیده‌اند، ازعموم مردم دعوت کردند با پیوستن به این کمپین در روز پنجشنبه و جمعه ۱۸ و ۱۹ دی / ۷ و ۸ ژانویه با روشن کردن شمعی یاد جان‌باختگان این فاجعه را گرامی داشته و خانواده‌های آنان را در راه دشوار دادخواهی، معرفی و محاکمه عاملان این جنایت یاری کنند.

 هما اسکندری بیش از دو سال است که در هلند زندگی می‌کند. او در دانشگاه رشته مهندسی معماری خوانده و حدود ۴ سال است که به طراحی و نقاشی مشغول است. در این مدت طرح‌هایی از او در رسانه‌هایی همچون زمانه مدیا، رادیو فردا، … منتشر شده است. موضوع اصلی کارهای او مشکلات سیاسی_اجتماعی بخصوص در جامعه ایران است. او به مسائل زنان و فشارهای وارد بر آنها در جامعه ایران توجه ویژه دارد. هما اسکندری این را حاصل تجربه سال‌های زندگی خود در جامعه ایران می‌داند.

کارهای دیگر او را می توانید در اینستاگرام دنبال کنید. به آدرس:

@_homaessk