در دو حمله جداگانه‌ی نیروهای دولتی افغانستان و طالبان در ولایت‌های هلمند و قندوز ۱۱ نفر کشته شدند.

یک مأمور امنیتی افغانستان ـ عکس از آرشیو
یک مأمور امنیتی افغانستان ـ عکس از آرشیو

عطاالله افغان، رئیس شورای ولایتی هلمند پنج‌شنبه ۷ ژانویه / ۱۸ دی اعلام کرد که در حمله‌ نیروهایی هوایی افغانستان به شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت، پنج غیرنظامی کشته شدند.

این حمله شب گذشته (چهارشنبه) در منطقه «بشران» شهر لشکرگاه رخ داد.

سه زن، یک کودک و یک پسر نوجوان در این حمله کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت دفاع ملی افغانستان در این‌باره اظهارنظری نکرده اما سانی لکت، سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان گفته است که این نیروها شب گذشته در ولایت هلمند عملیاتی انجام نداده‌اند.

در بخش‌هایی از ولایت هلمند از جمله در شهر لشکرگاه افراد طالبان حضور و فعالیت گسترده دارند.

از سوی دیگر امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی قندوز (کندز) روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در پی حمله شب گذشته طالبان به پایگاه چرخ‌آب در بندر خان‌آباد این ولایت، شش نفر از نیروهای امنیتی جان باختند.

امرالدین ولی افزود در این حمله، چهار سرباز ارتش و دو مأمور پلیس کشته و دو نفر زخمی شدند و پنج تن از نیروهای ارتش را هم طالبان با خود بردند.

این پاسگاه به دست طالبان افتاده است.

در ماه‌های اخیر که مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان در قطر جریان دارد خشونت‌ها در افغانستان نیز افزایش یافته است. برخی بر این نظرند که طالبان با ادامه خشونت‌های خود می‌خواهد در مذاکرات امتیاز بگیرد.

دور دوم مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان سه‌شنبه ۵ ژانویه / ۱۶ دی آغاز ‌شد.

همزمان با آغاز دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز خواهان توجه طرف‌های مذاکره‌کننده به ضرورت آتش‌بس فوری، اهمیت مشارکت قربانیان و درنظرگرفتن حقوق بشر و حقوق قربانیان در دستور کار مذاکرات صلح شد.

بیشتر بخوانید: