برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، مجلس نمایندگان آمریکا رییس جمهور این کشور را برای بار دوم استیضاح کرد.  استیضاح ترامپ با  ۲۳۲ رای موافق در برابر ۱۹۷ رای مخالف  در مجلس نمایندگان تصویب شد.  ۱۰ نماینده جمهوری‌خواه به استیضاح ترامپ رای موافق دادند. مرحله بعدی محاکمه در سنای آمریکا است.

بنای صلح دربرابر ساختمان کنگره آمریکا، واشنگتن‌دی‌سی- ژانویه ۲۰۲۱- عکس از خبرگزاری فرانسه

جلسه روز چهارشنبه مجلس نمایندگان آمریکا به بحث و بررسی و سپس رای‌گیری در مورد استیضاح دونالد ترامپ اختصاص داشت.

نمایندگان ابتدا در رابطه با اتهام «تحریک خشونت علیه دولت ایالت متحده»  که به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وارد شده به بحث نشسته و سپس رای‌ گرفتند. این دومین باری است که  ترامپ در کنگره آمریکا استیضاح می‌شود. تاکنون هیچ رییس جمهوری در تاریخ آمریکا دوبار استیضاح نشده است.

رای‌گیری برای استیضاح در پی آن صورت گرفت  که روز سه‌شنبه مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا حاضر به استفاده از قدرتش برای اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، با نتیجه عملی کنار گذاشتن رئیس جمهوری به دلیل بی‌کفایتی، نشد. پیش‌تر خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا  در نامه‌ای از پنس خواهان اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی شده بود. 

در لایحه استیضاح ترامپ که روز دوشنبه از سوی دموکرات‌ها تقدیم مجلس نمایندگان آمریکا شد، آقای ترامپ در رابطه با نقشش در تحریک و تشویق جمعیت طرفدارانش که روز ششم ژانویه به کنگره حمله کردند مسئول دانسته شده است.

جمهوری‌خواهان حامی استیضاح

در استیضاح قبلی نمایندگان جمهوری‌خواه یکپارچه پشت ترامپ ایستاده بودند، اما در جلسه چهارشنبه استیضاح ۱۰ نماینده جمهوری‌خواه به  استیضاح ترامپ رای موافق دادند.

مرحله بعد: محاکمه در سنا

مرحله  بعد محاکمه ترامپ در سنای آمریکا خواهد بود که می‌تواند اوایل هفته آینده آغاز شود. در استیضاح قبلی سناتورها با اکثریت او را از اتهامات تبرئه کردند، اما این بار وضعیت متفاوت است.

برخی از سناتورها تا کنون اقدامات ترامپ را محکوم و خواهان استعفای او شده‌اند. رسانه‌ها از موافقت میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا با استیضاح ترامپ خبر داده‌اند، اما عصر چهارشنبه و همزمان با جلسه استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان میچ مک کانل گفت که هنوز در این زمینه تصمیم نهایی اش را نگرفته است و رای نهایی خود را پس از شنیدن نظرات موافق و مخالف اعلام می‌کند. 

چنانچه ترامپ در سنای آمریکا  محکوم شود نخواهد توانست در آینده  بار دیگر برای کسب کرسی ریاست جمهوری آمریکا اقدام کند. ترامپ همچنین مزایای پس از پایان دوره ریاست جمهوری را نیز از دست خواهد داد. این مزایا شامل حقوق سالیانه ۲۱۹ هزار دلار می‌شود.

روز ششم ژانویه و همزمان با جلسه کنگره برای تایید آرای الکتورال انتخابات نوامبر  و تایید ریاست جمهوری جو بایدن گروهی از طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند. طرفداران ترامپ معتقد بودند در انتخابات تقلب شده است. ترامپ در سخنرانی خود پیش از حمله طرفدارانش آن‌ها را تشویق کرده بود که به سوی کنگره بروند. حمله طرفداران ترامپ به کنگره ۵ کشته برجای گذاشت یکی از قربانیان برایان سیکنیک افسر پلیس کاپیتول بود.

ترامپ روز بعد  در پیامی ویدئویی ضمن محکوم کردن وقایع اخیر و حمله گروهی از طرفدارانش به کنگره از آشتی و التیام کشور سخن گفت، به نتیجه انتخابات تن داد و گفت دولت جدید بیستم ژانویه سوگند خواهد خورد.

بیش از ۷۰  نفر از کسانی‌که در خشونت‌های حمله به کنگره شرکت داشته‌اند توسط پلیس و اف‌بی‌‌‌آی و به کمک مردمی که عکس‌‌های آنها را در رسانه‌‌های اجتماعی شناسایی کردند بازداشت  و به طور رسمی متهم شده‌اند. انتظار می‌رود در روزهای آینده صدها نفر دیگر نیز تفهیم اتهام شوند.

اعضای گاردملی در آستانه رای‌گیری برای استیضاح ترامپ در مرکز مراجعین به کنگره در حال استراحت هستند- ۱۳ ژانویه ۲۰۲۱ – عکس از خبرگزاری فرانسه

چهارشنبه عصر و زمانی که جلسه استیضاح در کنگره در جریان بود، دونالد ترامپ در بیانیه‌ای خواهان آن شد که در اعتراضات بعدی خشونتی صورت نگیرد. در بیانیه چند خطی ترامپ آمده است:

«در پرتو گزارش‌هایی مبنی بر تظاهرات بیشتر، می‌خواهم که هیچ خشونت، هیچ قانون شکنی و هیچ خرابکاری از هر نوع صورت نگیرد. این چیزی نیست که ما طرفدار آن باشیم، و این چیزی نیست که آمریکا آن را حمایت کند. من از تمام آمریکایی‌‌ها می‌خواهم تا برای کاهش تنش‌ها و آرام کردن (اوضاع) کمک کنند. متشکرم»

بیانیه ترامپ روز سیزدهم ژانویه و همزمان با جلسه استیضاح در کنگره منتشر شد

جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا و کمالا هریس به عنوان معاون رییس جمهوری روز بیستم ژانویه در برابر پله‌های ساختمان کنگره به صورت رسمی سوگند خواهند خورد و کار خود را آغاز می‌کنند.

در همین زمینه: