رسانه‌های هند از احتمال دست داشتن عوامل ایران در انفجار کوچکی خبر می‌دهند که جمعه بیرون سفارت اسرائیل در دهلی نو رخ داد. نامه‌ای در محل انفجار پیدا شده که احتمال وقوع حملاتی دیگر را مطرح می‌کند.

پرچم‌های ایران و هند/ عکس از Shirinkin Yevgeny/Shutterstock

انفجار بمب دست‌ساز نزدیک سفارت اسرائیل در دهلی که روز جمعه ۲۹ ژانویه/ ۱۰ بهمن روی داد، شعاع و شدت کمی داشت و به تخریب زیادی منجر نشد. شیشه‌های سه ماشین در اثر این انفجار شکسته شد با این حال گزارشی از زخمی شدن هیچ‌ کدام از عابران مخابره نشده.

بمب دست‌ساز منفجر شده بین پیاده‌رو و بوته‌های کنار خیابان کار گذاشته شده بود.

به گزارش «ایندیا تودی»، منابع آگاه می‌گویند که نامه‌ای در محل انفجار پیدا شد که اعلام می‌کند انفجار مزبور بخشی از یک اتفاق بزرگتر است.

نامه پیدا شده همچنین از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی به عنوان دو شهید یاد می‌کند. هر دوی این افراد سال گذشته ترور شدند.

بنا بر اعلام پلیس دهلی تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که هدف این «خرابکاری» را «برانگیختن احساسات» است.

انفجار در حالی رخ داد که نارندرا مودی نخست‌وزیر هند به همراه رئیس‌جمهوری این کشور و معاون او در مراسمی نظامی که یک کیلومتر آن طرفتر به مناسبت روز جمهوری برگزار شد، شرکت کرده بودند.

سابرامانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند گفته است که در رابطه با انفجار اخیر با همتای اسرائیلی خود گبی اشکنازی صحبت کرده است.

او در توئیتر خود نوشت: «ما این مسئله را خیلی جدی می‌گیریم». جایشانکار افزود که به اشکنازی اطمینان خاطر داده است:

«به او اطمینان دادم که از سفارت و دیپلمات‌های اسرائیلی کاملا محافظت کنیم. موضوع در دست بررسی است و از هیچ تلاشی برای پیدا کردن عاملان حمله فروگذار نخواهیم کرد.»

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، وزیر خارجه اسرائیل نیز در بیانیه‌ای در واکنش به حمله اخیر گفت که تحقیقات در هند در جریان است، و مقامات دو کشور با هم در تماس هستند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام ناشناس ذکر کرده که اسرائیل انفجار اخیر را حمله‌ای «تروریستی» در نظر می‌گیرد.

سلیمانی در یک حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته شد. این حمله به دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده در سوم ژانویه ۲۰۲۰ صورت گرفت.

محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی که نقش مهمی در توسعه و پیشرفت صنعت هسته‌ای ایران داشت در ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ در یک حمله برنامه‌ریزی شده به خودروی خود کشته شد. در این حمله از اسلحه‌های خودکار استفاده شد که با ماهواره هدایت می‌شدند. تهران باور دارد که اسرائیل مسئول حمله به مقامات عالی‌رتبه این کشور است.