در دومین روز از محاکمه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، ویدیوهای جدید و مجموعه‌ای از نوارهای مکالمات پلیس در صحن سنا پخش شد. مدیران استیضاح ترامپ در روز دوم حین ارائه پرونده‌ای که علیه ترامپ تشکیل داده‌اند با ویدیو و فایل‌های صوتی تصویری از خشونت طرفداران ترامپ در حمله به کنگره را ترسیم کردند.

روز ششم ژانویه و زمانی که کنگره در حال تأیید آرای الکتورال جو بایدن و پیروزی او در انتخابات بود جمعیتی از طرفداران ترامپ در برابر چشم صدها میلیون‌ها نفر که در سراسر جهان به طور زنده این مراسم را می‌دیدند به ساختمان کنگره حمله کردند. در جریان خشونت طرفداران ترامپ که برخی مسلح بودند چندین نفر کشته و زخمی شدند.

مجلس نمایندگان آمریکا ترامپ را متهم کرده که با سخنان و اعمالش جمعیت خشمگینی را که روز ششم ژانویه با ساختمان کنگره حمله کردند تهییج و تحریک کرده است.

مدیران استیضاح در روتاندا – فوریه ۲۰۲۱- عکس از خبرگزاری فرانسه

تعدادی از ویدیوها و مکالماتی که در صحن سنا برای سناتورها پخش شد، پیش از این برای عموم منتشر نشده بود و میلیون‌ها نفر به طور زنده آن‌ها را از شبکه‌های تلویزیونی و پخش مستقیم اینترنتی تماشا کردند. برخی از این ویدیوها آزاردهنده و شامل صحنه‌های بسیار خشنی بودند.

جیمی رسکین، نماینده کنگره که تیم مدیران استیضاح را رهبری می‌کند در ابتدای سخنانش در جلسه محاکمه ترامپ گفت: «او (ترامپ) به آنها (طرفدارانش) گفت که با تمام قوا بجنگند و آنها این جهنم را آن روز با خود به اینجا آوردند»

آقای رسکین گفت شواهد نشان می‌دهد رییس جمهوری سابق آمریکا یک ناظر بی‌گناه وقایع نبوده بلکه به طور واضح آشوبگران را تحریک کرده است.

وی افزود: «این نشان خواهد داد که ترامپ از نقشش به عنوان “فرمانده کل قوا” صرف نظر کرده و در عوض «فرمانده آشوب» بوده است.

جلسه روز چهارشنبه عمدتاً به نشان دادن سخنان ترامپ که از دید مدیران استیضاح عامل تحریک جمعیت بود، ویدیو‌های حمله به کنگره،  مدارک اف‌بی‌آی و مکالمات رادیویی پلیس گذشت.

برخی از ویدیوها بسیار تلخ بود به حدی که به گفته خبرنگاران حاضر در جلسه در مورد چند ویدیو برخی سناتورها روی خود را برگرداند که این صحنه‌های خشن را نبینند.

چند ویدیو افسر پلیس کاپیتول یوجین گودمن را نشان می‌داد که به تنهایی در برابر جمعیت خشمگین و مسلح با زیرگکی آنها را از صحن اصلی سنا منحرف کرد و به تالاری برد که سایر افسران پلیس آنجا بودند. او همچنین میت رامنی سناتور جمهوری‌خواه را به سوی امنی هدایت کرد و مانع از برخورد او با آشوبگران شد.

سناتور رامنی پس از جلسه چهارشنبه شب به خبرنگاران گفت که نمی‌دانسته تا این اندازه به شورشی‌ها نزدیک بوده و دیدن این تصاویر بیش از اندازه ناراحت کننده بوده است.

مدیران استیضاح همچنین تصاویری نشان دادند که تنها دقایقی پیش از رسیدن شورشی‌ها مایک پنس و خانواده‌اش از صحن خارج و به محل امنی منتقل می‌شوند. آشوبگران به گفته مدیران اسیتضاح و بر اساس مدارک و ویدیوها و اعترافاتشان قصد دار زدن و اعدام مایک پنس را داشته‌اند، چون به باور آنها با تأیید نتیجه انتخابات به ترامپ خیانت کرده بود.

از دیگر کسانی که آشوبگران قصد قتل او را داشتند نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بود که او هم از ساختمان کاپیتول بلافاصله خارج و به محل امنی برده شده بود. در این جلسه ویدیویی نشان داده شد از مردی که در راهرو نام خانم پلوسی را صدا می‌زند و می‌گوید نانسی کجایی بیا بیرون،  در بخش دیگری از ویدیو کارمندان دفتر پلوسی دیده می‌شوند که دقایقی پیش از رسیدن جمعیت در اتاقی پناه می‌گیرند.

جلسه محاکمه ترامپ امروز پنج‌شنبه نیز ادامه خواهد داشت. وکلای ترامپ معتقدند سخنان ترامپ بر اساس متمم نخست قانون اساسی آمریکا آزادی بیان محسوب شده و عامل تحریک آشوبگران نبوده است.

 روز گذشته و در رأی‌گیری نخستین روز از محاکمه استیضاح ترامپ ، سنای آمریکا با ۵۶ رأی موافق در برابر ۴۴ رأی مخالف محاکمه استیضاح  ترامپ در سنای آمریکا را مغایر قانون اساسی ندانست.

دونالد ترامپ در اتفاقی تاریخی برای دومین بار در سنای آمریکا محاکمه می‌شود.

استیضاح ترامپ بار نخست  با شکایت یک افشاگر در رابطه با تقاضای رئیس‌جمهوری ایالات متحده از ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی‌اش در جریان یک تماس تلفنی، آغاز شد. ترامپ در این تماس تلفنی از زلنسکی خواسته بود که علیه جو بایدن، معاون اول سابق و یکی از رقیبان دموکرات‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، و فرزند او هانتر بایدن تحقیقات ضدفساد آغاز کند. به همین دلیل دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده رئیس‌جمهوری آمریکا را به «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع‌تراشی بر سر راه تحقیقات کنگره» متهم کردند. ترامپ در جریان نخستین محاکمه استیضاح در سنا تبرئه شد. غیر از ترامپ تا کنون دو رئیس جمهوری دیگر آمریکا نیز استیضاح و محاکمه شده‌اند. اندرو جکسون در سال ۱۸۶۹ و بیل کلینتون در سال ۱۹۹۹ هر دو محاکمه و تبرئه شدند.

در همین زمینه

https://www.radiozamaneh.com/578113/