سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد گام‌های جدید ایران در توقف تعهداتش در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی ممکن است پنجره‌ای را که در دولت بایدن برای مذاکره درباره برجام باز شده، ببندد. 

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در پیامی به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ اعلام کرد که فرصت یا به تعبیر او «پنجره»‌ای که برای حصول توافق با دولت جدید آمریکا گشوده شده به زودی بسته می‌شود. ظریف در بخشی از این پیام نوشت:

«به زودی دولت من مجبور خواهد بود تا اقدام جبرانی تازه‌ای اتخاذ کند. این اقدام جبرانی شامل گسترش برنامه هسته‌ای ما و کاهش همکاری‌مان با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه گذشته در نشست خبری خود برای ایران ضرب‌الاجل تعیین کرد. ند پرایس گفت:

 «می‌توانم بگویم که در تاریخ‌های بیست‌ویکم یا بیست‌ودوم فوریه، پیشنهاد ما هنوز روی میز خواهد بود، اینکه اگر ایران پایبندی کامل به برجام را از سر بگیرد، ایالات متحده هم آماده طی کردن مسیر دیپلماتیک و بازگشت به برجام خواهد بود.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا – عکس :خبرگزاری فرانسه

  پرایس بامداد جمعه ۱۲ فوریه / ۲۴ بهمن در یک نشست خبری دیگر در پاسخ به این پرسش که با توجه به احتمال بالای پیروزی یک دولت تندرو در انتخابات ۱۴۰۰، برنامه دولت بایدن درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران چیست گفت:

«ما از دریچه امنیت ملی خود، امنیت شرکا و متحدان خود در منطقه به آن نگاه می‌کنیم. هسته اصلی سیاست ما و سیاست رئیس جمهوری آمریکا درک این نکته است که ایران اجازه تولید سلاح هسته‌ای را ندارد.»  

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، پنجشنبه ۲۳ بهمن /۱۱ فوریه در واکنش به گزارش آژانس مبنی بر تولید اورانیوم فلزی در تأسیسات هسته‌ای اصفهان گفت:

«ما منطق رفتار ایران و دلایل آن را درک می‌کنیم و با این حال ضرورت دارد که ایران خویشتنداری پیشه کند و مسئولیت‌پذیر باشد.»

ریاکوف در ادامه این سخنان افزود:

«رفتار ایران نشان‌دهنده عزم این کشور است که وضع کنونی را تحمل نکند.»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ای به اطلاع کشورهای عضو رسانده که ایران  از ۸ فوریه / ۲۰ بهمن تولید اورانیوم فلزی را در تأسیسات هسته‌ای اصفهان آغاز کرده است. بر اساس این گزارش ایران تاکنون ۳,۶۰ گرم اورانیوم فلزی تولید کرده است. 

بیشتر بخوانید:

https://www.radiozamaneh.com/579904