دونالد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا و رودی جولیانی وکیل او به توطئه و تبانی با گروه‌های افراطی دست راستی متهم شده‌اند. 

شکایت حقوقی که روز سه‌شنبه ۱۶ فوریه در یکی از دادگاه‌های فدرال آمریکا توسط ریاست کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا ثبت شد، ترامپ و جولیانی را به تبانی با گروه‌های «پسران مغرور» و « سوگندداران» برای تحریک آشوبگران در حمله به کنگره متهم کرده است.

این شکایت حقوقی به قانونی که پس از جنگ‌های داخلی آمریکا برای مبارزه با حشونت و ارعاب «کوکلوس‌کلان»ها تصویب شده بود، استناد می‌کند.

 بنی تامسون، که نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت می‌سی‌سی‌پی این شکایت را به صورت فردی در دادگاه مطرح کرده است.

روز ششم ژانویه و زمانی‌ که در یک مراسم تشریفاتی در آخرین مرحله، کنگره در حال تأیید نهایی پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود طرفداران خشمگین ترامپ به کنگره حمله کردند. ۶ کشته و ده‌ها زخمی و همچنین خسارت به ساختمان کنگره و استیضاح و محاکمه ترامپ نتیجه این حمله بود. در محاکمه استیضاح در سنا دونالد ترامپ از اتهام تحریک طرفدارانش به خشونت در جریان حمله به کنگره تبرئه شد.

برخی از طرفداران ترامپ گفته‌اند که روز ششم ژانویه به دعوت رییس جمهور سابق به کنگره رفته بودند- عکس از شاتراستاک

تبعات شکایت حقوقی

اگر این شکایت حقوقی برای طرح در دادگاه پذیرفته شود، رییس جمهور سابق و افراد دیگری در حلقه اطراف او موضوع تحقیقات دادگاه خواهند بود و معنی آن این است که شواهد و جزییاتی که در جریان محاکمه سنا علنی نشد در جریان احضار شاهدان به دادگاه و روند محاکمه علنی خواهند شد.

تامسون با استدلالی مشابه آنچه در سنای آمریکا مطرح شد و با استناد به توییت‌ها و اظهارات ترامپ این شکایت را مطرح کرده است.

سابقه تاریخی

قانونی که این شکایت با استناد به آن در دادگاه طرح شده، به قرن نوزدهم و پس از جنگ‌‌های داخلی آمریکا باز می‌گردد.

اواسط قرن نوزدهم و در زمان ریاست جمهوری اولیسیس گرانت، قانونی در کنگره با نام « نیروی سوم» که به قانون کوکلوس‌کلان هم شهرت دارد تصویب شد . این قانون به گرانت اجازه داد که حکومت نظامی اعلام کرده و جریمه‌ و مجازات‌های سنگینی علیه سازمان‌های تروریستی اعمال کند، رییس جمهوری وقت همچنین اجازه یافت  که با استفاده از نیروی نظامی کوکلوس‌کلان‌ها را سرکوب کند.

کوکلوس‌کلان

«کوکلوس‌کلان» که به اختصار «ک‌ک‌ک» نیز نامیده می‌شود سال ۱۸۶۵ و همزمان با پایان جنگ‌های داخلی آمریکا توسط گروهی از کهنه‌سربازان ارتش کنفدراسیون (ارتش جنوبی‌ها) تأسیس شد و به سرعت گسترش یافت. این گروه که به عبارتی شاخه شبه‌نظامی دموکرات‌های آن زمان بود، از یک انجمن برادری مخفی فوراً به یک گروه شبه نظامی تغییر شکل داد تا در مقیاس محلی مانع اعمال سیاست‌های جدیدی که ضامن حقوق آمریکایی‌های آفریقایی تبار بود، شود.

فلسفه افراد این گروه مبتنی بر برتری نژاد سفید بود و از روش‌‌های خشن استفاده می‌کردند. 

اعضای «ک‌ک‌ک» شب‌ها به سیاهان و جمهوری‌خواهان سفید حمله می‌کردند و با ارعاب و تخریب منازل، حمله و قتل سعی در به کرسی نشاندن مقاصدشان و تأثیر در انتخابات ریاست جمهوری دور بعدی در آن زمان داشتند. قانون مصوب ۱۸۷۱ موسوم به نیروی سوم منجر به برقراری حکومت نظامی و بازداشت هزاران نفر شد. 

بازداشت سه عضو کوکلوس کلان در می سی سی‌پی، سال ۱۸۷۱ به اتهام تلاش برای قتل تمام اعضای یک خانواده

ترامپ اتهام را رد می‌کند

شکایت حقوقی تامسون علیه ترامپ و جولیانی با کمک و حمایت «انجمن ملی ترقی رنگین پوستان» که یک سازمان حقوق مدنی است، صورت می‌گیرد.

بنی تامسون، نماینده دموکرات ازایالت می سی‌سی‌پی

رییس جمهوری سابق آمریکا و بسیاری از جمهوری‌خواهان در جریان محاکمه ترامپ در سنا با این استدلال که ترامپ دیگر رییس جمهور نیست بر بی‌گناهی او تأکید داشتند. 

شکایت حاضر به شکل فردی صورت می‌گیرد و پیش از این بسیاری از مخالفان ترامپ و نیز برخی از جمهوری‌خواهان به امکان طرح شکایت از ترامپ به همین اتهام در دادگاه‌های قضایی آمریکا اشاره کرده بودند.

میچ مک کانل، رهبر اقلیت ترامپ که خود در جلسه محاکمه  رأی به بی‌گناهی ترامپ داد، دقایقی بعد از اتمام جلسه در سخنرانی خود در صحن سنا گفت که محاکمه ترامپ در سنا  چون ترامپ دیگر رییس جمهور نیست غیرقانونی بوده اما افزود:

«ما در کشور یک نظام قضایی جزایی داریم … و رییس جمهور سابق از پاسخگویی مصون نیست»

دونالد ترامپ و سخنگویان او اتهام تحریک به خشونت را رد می‌کنند.

جیسون میلر یکی از سخنگویان ترامپ در بیانیه‌ای گفته است: «پرزیدنت ترامپ طراحی یا سازماندهی راهپیمایی روز ششم ژانویه را انجام نداده است.»

ترامپ نیز پس از تبرئه توسط سنا در بیانیه‌ای مخالفانش را به انتقام سیاسی متهم کرد و گفت «این مرحله دیگری از بزرگترین  شکار ساحره (کنایه از تعقیب قضایی کسی که دیدگاهی متفاوت دارد) در تاریخ کشور ما بود».

آیا شکایت‌های دیگری در راه هستند؟

از نظر قضایی، خانواده قربانیان در جریان حمله به کنگره نیز می‌توانند از ترامپ شکایت کنند. 

علاوه بر این احتمال طرح پرونده‌های دیگری نیز در دادگاه علیه ترامپ در مورد مسایل دیگر وجود دارد. از جمله تحقیقات در مورد پرونده مالیاتی ترامپ که در نیویورک در جریان است، به صورت بالقوه می‌تواند به دادگاه کشیده شود.

دیگر پرونده‌هایی که هنوز به سرانجام نرسیده‌اند نیز ممکن است ادامه یابند از جمله مسأله پرداخت حق السکوت به هنرپیشه فیلم‌های بزرگسالان و مسأله احتمال تخلف مالی در زمان برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری.

علاوه بر همه این‌ها امکان بازشدن مجدد پرونده‌های پیشین دور از انتظار نیست. وزارت دادگستری از نظر حقوقی می‌تواند پرونده تحقیق در مورد روسیه را بار دیگر باز کند.

تعدادی پرونده نیز به صورت بالقوه می‌توانند در زمینه اتهام سورفتار جنسی مطرح شوند.