وزارت امور خارجه آلمان شامگاه چهارشنبه ۱۷ فوریه / ۲۹ بهمن اعلام کرد که فردا (پنج‌شنبه) در پاریس وزیران امور خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان می‌خواهند درباره برنامه هسته‌ای ایران و آخرین واکنش‌های تهران در این زمینه گفت‌وگو کنند. پس از آن نیز با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا تبادل نظر مجازی انجام خواهد شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران شامگاه چهارشنبه در آستانه دیدار وزیران خارجه چهار کشور غربی، با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تلفنی گفت‌وگو کرد.

بنا به گزارش رسانه‌های ایران روحانی در این تماس تلفنی ورود موضوعات جدید به برجام را امری غیرممکن خواند و گفت:

«برجام به‌عنوان یک سند مصوب شورای امنیت و محصول تلاش‌های طولانی ایران و ۶ کشور بزرگ جهان، یک چارچوب مشخص دارد و غیرقابل تغییر است.»

در پی روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا اکنون موضوع پیوستن دوباره این کشور به برجام مطرح شده است اما گفته می‌شود که کشورهای غربی قصد دارند مسائل دیگری همچون برنامه موشکی ایران و اقدامات بی‌ثبات‌کننده آن در خاورمیانه را به مسائل برجام بیفزایند؛ موضوعی که رهبران جمهوری اسلامی با آن مخالفت می‌کنند.

روحانی همچنین از عملکرد اروپا در زمینه عمل به تعهدات برجامی پس از خروج آمریکا از این توافق انتقاد کرد و افزود:

«اگر واقعاً به‌دنبال حفظ برجام و اهداف آن هستیم باید کارآمدی آن را در عمل و در چارچوب ساختار تدوین‌شده ببینیم و اروپا باید در عمل آن را ثابت کند.»

رسانه‌های آلمان نیز به‌نقل از اشتفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان نوشته‌اند که آنگلا مرکل در گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی از این‌که «ایران همچنان به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل نمی‌کند ابراز نگرانی کرد».

در همین حال مرکل بر «علاقه زیاد» دولت فدرال آلمان و سایر کشورهای شریک در برجام در حفظ این توافق تأکید کرد و گفت اکنون «زمان ارسال علایم مثبت برای جلب اعتماد است که احتمال راه حل دیپلماتیک را افزایش دهد».

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس شامگاه دوشنبه ۱۵ فوریه/ ۲۷ بهمن اعلام کرد نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ برابر با ۵ اسفند به رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحویل داده شده است. به‌گفته غریب‌آبادی جمهوری اسلامی ایران در این نامه از آژانس خواسته است در «اسرع وقت» اقدامات لازم برای اجرای درخواست‌های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی را انجام دهد.

خبرگزاری رویترز روز گذشته، سه‌شنبه ۱۶ فوریه / ۲۸ بهمن به نقل از یک منبع دیپلماتیک از هشدار آلمان به جمهوری اسلامی درباره قطع همکاری با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خبر داد. یک دیپلمات در برلین به رویترز گفت: «اگر ایران بخواهد مانع بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای شود، کاملاً غیرقابل قبول خواهد بود».

با توقف اجرای پروتکل الحاقی که بنا به درک حکومت ایران از توافق هسته‌ای یک اقدام داوطلبانه است، جمهوری اسلامی دیگر خود را ملزم به اعلام تأسیسات هسته‌ای، اقدامات شفاف‌ساز در زمینه کیک زرد و غنی‌سازی و همچنین ساخت قطعات سانتریفیوژ نمی‌بیند. در چنین شرایطی، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در یک اقدام فوری شنبه ۲ اسفند به تهران می‌رود تا برای نحوه ادامه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی به سازوکار تازه‌ای دست یابد.