به‌گزارش رویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شامگاه پنج‌شنبه ۱۸ فوریه / ۳۰ بهمن، پس از نشست دو روزه وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو گفت در مورد خروج یا زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان تصمیمی گرفته نشد.

استولتنبرگ با اشاره به تاریخ تعیین‌شده برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان افزود:

«با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل یکم ماه مه (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰)، متحدان ناتو همچنان در هفته‌های آینده به مشاوره و هماهنگی بیشتر ادامه می‌دهند.»

طالبان و آمریکا سال گذشته توافق‌نامه‌ای در دوحه قطر امضا کردند. براساس این توافق، از سویی طالبان متعهد می‌شدند تا خشونت‌ها در افغانستان را کاهش دهند و به روند مذاکره با دولت افغانستان بپیوندند و از سوی دیگر آمریکا تمام سربازان خارجی را تا پایان ماه آوریل (یکم ماه مه) از افغانستان خارج کند.

حملات به نیروهای بین‌المللی و خارجی در افغانستان از حدود یک سال پیش که طالبان توافق صلح با آمریکا را امضا کردند، نادر بوده است. با این وجود، خشونت در سراسر کشور افزایش یافته است. مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان نیز که دور دوم آن در دوحه قطر آغاز شده بود عملاً متوقف مانده است. با توقف روند مذاکرات، خطر تضعیف افغانستان در مسیر صلح و دموکراسی بیشتر شده است.

ینس استولتنبرگ افزود در حال حاضر حدود ۱۰هزار سرباز متحدان اروپایی ناتو در افغانستان حضور دارند و این حضور وابسته به شرایط است.

استولتنبرگ گفت:

«ما با معضلات زیادی روبه‌رو هستیم و هیچ گزینه آسانی وجود ندارد. اگر پس از اول ماه مه در افغانستان بمانیم، نیروهای خودی را با خشونت‌ها و حملات بیشتر به خطر می‌اندازیم و اگر آن‌جا را ترک کنیم، دستاوردهایی که به‌دست آورده‌ایم را به خطر خواهیم انداخت.»

دبیرکل ناتو همچنین از طالبان خواست خشونت‌ها در افغانستان را کاهش دهند و از راه صلح‌آمیز حل مسائل پیروی کنند.

آنگرت کرامپ-کارنباوئر، وزیر دفاع آلمان نیز روز چهارشنبه گفته بود که طالبان باید تلاش بیشتری برای تحقق شرایط توافق صلح سال ۲۰۲۰ خود با ایالات متحده انجام دهند تا نیروهای خارجی بتوانند از افغانستان خارج شوند.

پیش از اجلاس ناتو نشریه «وِلت آم زونتاگ» آلمان به نقل از دیپلمات‌ها نوشته بود تقریباً قطعی است که ناتو پس از یکم ماه مه نیز در افغانستان خواهد ماند.

دولت افغانستان در این‌باره معتقد است که طالبان بر خلاف تعهدات خود در توافق صلح دوحه، خشونت‌ها را افزایش داده‌اند و میز مذاکرات صلح با هیئت دولتی افغانستان را ترک کرده‌اند.