ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت:

«ما نیروهای خود در عراق را از ۵۰۰ نفر به حدود ۴۰۰۰ نفر افزایش خواهیم داد و ‌مأموریت ما مؤسسات امنیتی و مناطق بیشتری را شامل خواهیم شد.»

استولتنبرگ تأکید کرد که این اقدام در جهت توسعه مأموریت آموزشی ناتو و با هدف جلوگیری از تجدید حیات گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق انجام می‌شود.

به‌گفته استولتنبرگ وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در نشست دو روزه خود تصمیم گرفتند مأموریت ناتو در عراق را برای حمایت از نیروهای محلی در مبارزه با تروریسم گسترش دهند و این اقدام «با احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق» خواهد بود.

دبیرکل ناتو افزود افزایش نیروهای این پیمان در عراق با درخواست دولت این کشور صورت می‌گیرد و نیروهای ناتو «تا زمانی که مورد استقبال قرار بگیرند در این کشور می‌مانند».

کاطع الرکابی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق در واکنش به تصمیم ناتو برای افزایش نیروهای خود در عراق گفت:

«نیروهای ناتو تنها در برخی مناطق مأموریت جنگی داشتند و کارشان ارائه کمک نظامی مانند مسلح کردن، آموزش نظامی و حمایت لجستیکی از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های امنیتی است.»

الرکابی افزود:

«قوه مجریه درباره میزان نیاز به حمایت ناتو و شمار نیروهای آن در عراق تصمیم می‌گیرد.»

مأموریت فعلی نیروهای ناتو در عراق فراهم آوردن امکاناتی برای نظامیان عراقی است تا آن‌ها در موقعیتی قرار گیرند که بتوانند از گسترش دوباره دامنه نفوذ و عملیات داعش جلوگیری کنند.

روز گذشته دبیرکل ناتو اعلام کرد که اجلاس وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو تصمیمی درباره خروج از افغانستان نگرفت و قرار است در این باره بیشتر مذاکره شود.