بر اساس گزارش‌ها، سفیر ایتالیا در جمهوری دموکراتیک کنگو در جریان یک آدم‌ربایی کشته شده است. وزارت خارجه ایتالیا گفت لوکا آتاناسیو، یک افسر پلیس محافظ او و یک راننده در منطقه گوما کشته شدند. این وزارتخانه گفت که آنها در حال انجام ماموریت و همراهی با کاروان سازمان ملل در کنگو بودند، اما جزئیات دیگری ارائه نداد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی از پارک ملی ویرونگا (محل رویداد) نوشت که حوالی ساعت ۱۰:۱۵ صبح به وقت محلی این کاروان از سوی گروهی [ناشناس] حین تلاش برای آدم ربایی در نزدیکی شهر کنیاماهورو مورد حمله قرار گرفت.

در ابتدا گفته‌شده بود که دو نفر در این کاروان کشته و سفیر ۴۳ ساله زخمی شده است. منابع دیپلماتیک گفتند که سومین فرد کشته شده یک راننده بود.

هنوز مشخص نیست که چه فرد یا گروهی مسئول این حمله است. روزنامه ایتالیایی لاریپوبلیکا نوشت که محیط‌بانان پارک ملی ویرونگا بلافاصله عملیاتی را برای آزادی سفیر ایتالیا از دست آدم‌ربایان آغاز کردند، اما او را مرده یافتند و جسدش را به بیمارستانی در گوما منتقل کردند.

در واکنش به این رویداد، لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا سفر خود به بروکسل را نیمه‌تمام گذاشت و به ایتالیا بازگشت. دی مایو گفت: «هنوز جزئیات این حمله وحشیانه مشخص نیست و از هیچ تلاشی برای روشن شدن آنچه اتفاق افتاده دریغ نخواهد شد.»

در حالی که گاردین اعلام کرده سفیر ایتالیا در ماموریت مشترکی با کاروان نیروهای حافظ صلح در کنگو حضور داشته است، خبرگزاری فرانسه گفته این ماموریت از سوی برنامه جهانی غذای سازمان ملل انجام می‌شده است.

لوکا آتاناسیو، متاهل و دارای سه فرزند بود و در سال ۲۰۱۹ به عنوان سفیر ایتالیا در کنگو منصوب شد.

ده‌ها گروه مسلح در پارک ملی ویرونگا، واقع در مرزهای کنگو با رواندا و اوگاندا، فعالیت می‌کنند. محیط‌بانان این پارک بارها مورد حمله قرار گرفته‌اند. در ماه ژانویه امسال شش محیط‌بان در حمله شورشیان مسلح کشته شدند.

کنگو در دهه‌های گذشته شاهد یکی از خونین‌ترین جنگ‌های داخلی در قاره آفریق بوده است. صدها هزار نفر از جمعیت این کشور در اثر نزاع میان گروه‌های شورشی و یا در نتیجه بیماری و گرسنگی جان خود را از دست داده‌اند.

در همین زمینه: