ساعاتی پس از اعلام توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران در روز سه‌شنبه ۲۳ فوریه / ۵ اسفند، وزیران امور خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی طرف برجام، در بیانیه‌ مشترکی ضمن ابراز نگرانی از تصمیم جمهوری اسلامی درباره توقف پروتکل الحاقی، اقدام‌های اخیر ایران را «خطرناک» دانسته و حمایت خود را از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تداوم نظارت و راستی‌آزمایی‌ برنامه هسته‌ای ایران اعلام کردند.

در بیانیه سه کشور اروپایی آمده است:

«ما وزیران امور خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا عمیقاً متأسفیم که ایران از امروز اجرای پروتکل الحاقی و تدابیر شفاف‌سازی از طریق برجام را متوقف کرد. اقدام‌های ایران نقض بیش از پیش تعهدات برجامی است و به میزان قابل توجهی نظارت‌های پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کاهش می‌دهد.»

وزیران خارجه سه کشور اروپایی از ایران خواسته‌اند که کلیه اقدام‌های خود در جهت کاهش شفافیت در برنامه هسته‌ای را متوقف کرده و به شکل قبل بازگرداند و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

آن‌ها همچنین گفته‌اند که خواهان حفظ برجام و حمایت از تلاش‌های جاری دیپلماتیک برای رسیدن به راه حل گفت‌وگو هستند که بازگشت ایران و آمریکا به برجام را ممکن سازد.

ایران امروز (سه‌شنبه) توقف اجرای پروتکل الحاقی را که به بازرسان آژانس اجازه می‌داد سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند، متوقف کرد.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده و سفیر دائم ایران در نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین دوشنبه شب چهارم اسفند در جمع خبرنگاران گفت که «از ساعت ١٢ امشب چیزی به نام تعهدات فراتر از پادمان نداریم ودستورات لازم به تأسیسات هسته‌ای صادر شده است.»

بر اساس قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در مجلس، قرار بود چنانچه طرف اروپایی برجام تا ۲۳ فوریه / ۵ اسفند گام عملی برای لغو تحریم‌ها برندارد، جمهوری اسلامی دسترسی بازرسان آژانس انرژی اتمی و اجرای پروتکل الحاقی را محدود ‌کند.

در همین حال، روز سه‌شنبه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره توافق اخیر تهران برای ادامه نظارت‌های آژانس تا مدت سه ماه، گفت این توافق به آژانس اجازه می‌دهد که بر نظارت‌هایش بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ادامه دهد و فعالیت‌های اصلی آن را ثبت کند:

«براین اساس ما خواهیم فهمید که چه اتفاقی افتاده، چند قطعه ساخته شده و چه میزان ماده پردازش، تولید یا غنی شده است.»

گروسی همچنین افزود ایران در مورد وجود اورانیوم در مکان‌هایی که این ذرات نباید وجود داشته باشند باید پاسخگو باشد.

خبرگزاری رویترز شنبه گذشته به نقل از منابع دیپلماتیک در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آثار اورانیوم در دو مکانی که ایران ماه‌ها اجازه بازرسی از آن را نداده بود، کشف شده است. بازرسان آژانس مظنون هستند که یکی از سایت‌ها (تورقوزآباد) برای پردازش اورانیوم قبل از غنی‌سازی استفاده می‌شده است و در نقطه دیگر (بین شهرضا و آباده) برای آزمایش مواد منفجره هسته‌ای استفاده شده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، عصر دوشنبه ۴ اسفند در دیدار با اعضای مجلس خبرگان گفت ایران تا جایی که لازم باشد غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم می‌رساند.