ارتش ایالات متحده آمریکا در اولین اقدام تلافی‌جویانه در واکنش به حملات موشکی به نزدیکی پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه را هدف حمله هوایی قرار داد.

به گزارش وزارت دفاع آمریکا، ارتش این کشور شامگاه پنج‌شنبه هفتم اسفند ماه به چندین هدف در خاک سوریه حمله هوایی کرد. در بیانیه‌ای که پنتاگون به زبان فارسی منتشر کرد، این اهداف تأسیسات گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران از جمله کتائب حزب‌الله و کتائب سیدالشهدا اعلام شدند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، در بیانیه‌ای در توییتر اعلام کرد که حمله شامگاه پنج‌شنبه به دستور رئیس‌جمهوری آمریکا، جو بایدن صورت گرفته است.

در بیانیه سنتکام آمده است:

«این حملات در پاسخ به حملات اخیر علیه پرسنل آمریکا و ائتلاف در عراق و تهدیدهای مداوم علیه این پرسنل تصویب شد.»

به گفته وزارت دفاع آمریکا، این حملات هوایی نقطه کنترل مرزی در مرز شرقی سوریه با عراق را هدف قرار داده‌اند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای گفت که حملات هوایی به طور آگاهانه با هدف «تنش‌زدایی از وضعیت کلی در شرق سوریه و عراق» صورت گرفته و محدود به همان تأسیسات شبه‌نظامیان نزدیک به ایران بوده است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم در وب‌سایت این وزارتخانه نوشت:

«ما به هدفی حمله کردیم که می‌دانیم چیست. ما می‌دانیم که چه چیزی را هدف حمله قرار دادیم. اطمینان داریم که هدف مورد حمله ما همان شبه‌نظامیان شیعه هستند که حملات را انجام داده بودند.»

اشاره وزیر دفاع آمریکا به سه حمله موشکی در ۱۰ روز گذشته به مواضع آمریکایی‌ها در عراق است.

گروه کتائب حزب‌الله که آمریکا به تأسیساتش حمله کرده، یکی از گروه‌های شبه‌نظامی در عراق است که به جمهوری اسلامی ایران نزدیک است. این گروه نقش خود در هر گونه دخالت در حملات موشکی اخیر علیه اهداف ایالات متحده در عراق را انکار کرده است.

روز ۱۵ فوریه، پایگاه نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه اربیل هدف سه موشک قرار گرفت. حمله به نزدیکی فرودگاه اربیل موجب کشته شدن یک پیمانکار غیر آمریکایی و زخمی شدن تعدادی از پیمانکاران آمریکایی و یک عضو نیروهای نظامی آمریکا شد. روز دوشنبه ۲۲ فوریه، منطقه سبز بغداد که محل استقرار سفارت ایالات متحده و سایر نمایندگی‌های دیپلماتیک است هم هدف حمله موشکی شبه‌نظامیان قرار گرفت. یک حمله دیگر هم روز گذشته به پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در شمال بغداد ضربه زد و در نتیجه آن دست‌کم یک پیمانکار زخمی شد.

رویترز که با دو مقام آمریکایی به‌ شرط ناشناس ماندن گفت‌وگو کرده، نوشته است در حالی ‌که این حملات اولین اقدام تلافی‌جویانه آمریکا تحت رهبری بایدن علیه نیروهای نزدیک به ایران است، اما به نظر می‌رسد این حملات محدود و در راستای کاهش تنش‌هاست.

هنوز مشخص نیست تأسیساتی که آمریکا می‌گوید مورد حمله قرار داده چه بوده و چه خسارتی به آن وارد شده است. همچنین مشخص نیست که آیا این حمله کشته و زخمی داشته است یا نه.

حملات تلافی‌جویانه ارتش ایالات متحده علیه نیروهای نزدیک به ایران مانند حملات موشکی شبیه نظامیان نزدیک به ایران به مقرهای آمریکا در عراق در چند سال گذشته بارها اتفاق افتاده است. جو بایدن در حالی دستور حمله به تأسیسات کتائب حزب‌الله و کتائب سیدالشهدا را صادر کرده است که واشنگتن و تهران به دنبال راهی برای رسیدن به توافقی در راستای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ هستند