به‌ گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، ولیعهد این کشور پنج‌شنبه ۲۵ فوریه/ ۷ اسفند با بنیامین نتانیاهو در مورد بازگشت به مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت‌وگو کرد.

بنا بر این گزارش، سلمان بن حمد آل خلیفه در این تماس تلفنی «بر اهمیت مشارکت کشورهای منطقه در هر گونه مذاکره درباره پرونده هسته‌ای ایران» به‌ منظور حمایت از «امنیت و ثبات در منطقه» تأکید کرد.

ولیعهد بحرین همچنین گفت هر گونه مذاکره هسته‌ای با ایران باید «شامل مسائل گسترده‌تری» باشد.

این نخستین واکنش رهبر یک کشور عربی منطقه خلیج فارس به اعلام نظر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در اوایل ماه جاری مبنی بر تلاش برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای با ایران است. نزدیک به سه سال پیش، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از این توافق خارج شد و تحریم‌های شدید علیه ایران را دوباره اعمال کرد. این اقدام ترامپ مورد استقبال کشورهای حاشیه خلیج فارس و اسرائیل، رقبای ایران در منطقه قرار گرفت که سرسختانه با این توافق مخالفت می‌کنند.

شیخ‌نشین‌های خلیج فارس و اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای شرکت ندارند و نسبت به اهداف ایران بسیار بدبین هستند. آن‌ها اعلام کرده‌اند تنها در صورت محدود کردن فعالیت‌های غیرهسته‌ای ایران از جمله توسعه فعالیت‌های موشکی و پشتیبانی از گروه‌های شورشی و شبه‌نظامیان در خاورمیانه، با این توافق موافق خواهند بود. دلیل اصلی ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای نیز این بود که در آن به این موارد پرداخته نشده بود.

نایف فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نیز روز سه‌شنبه گذشته در دیدار با سفیران اتحادیه اروپا در ریاض تأکید کرده بود که این شورا باید طرف گفت‌وگو در مورد امنیت منطقه باشد. او همچنین از ضرورت مشارکت شورای همکاری در هر گونه مذاکره درباره پرونده هسته‌ای ایران صحبت کرده بود.

در گزارش خبرگزاری بحرین گفته ‌شده که نتانیاهو اشاره‌ای به سیاست‌های جدید واشنگتن در قبال تهران نکرده است. این گزارش تنها از دعوت ولیعهد بحرین از نتانیاهو برای دیدار از این کشور هنگامی که بیماری همه‌گیر کرونا فروکش کرد خبر داده است. بحرین علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری مشترک با سایر کشورها در ایجاد یک کارخانه تولید واکسن است که قرار است در اسرائیل ساخته شود.

این کشور به ‌دنبال امارات متحده عربی، پاییز سال گذشته روابط خود را با اسرائیل عادی کرد. توافق‌نامه‌ای که گفته می‌شود به دلیل تهدیدهای ایران بسته شد.