شبکه خبری بلومبرگ روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۵ فوریه / ۷ اسفند در گزارشی نوشت دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تلاش می‌کند تا فشار بر جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بیشتر کند و به این وسیله ایران را وادار سازد به تعهدات برجامی خود عمل کند.

بلومبرگ در این گزارش از سندی رونمایی کرد که در آن  آمریکا از ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است تا در جلسه هفته آینده این شورا در وین پایتخت اتریش قطعنامه‌ای را علیه ایران به تصویب برسانند.

در این سند سه صفحه‌ای به کاهش تعهدات برجامی ایران، از جمله افزایش میزان تولید سوخت هسته‌ای بی‌پاسخ گذاشتن مشاهدات بازرسان آژانس مبنی بر وجود ذرات اورانیوم در چند سایت هسته‌ای اعلام‌نشده و همچنین ایجاد محدودیت بر نظارت و دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای ایران اشاره شده است.

به‌گفته بلومبرگ، سند آمریکا پنج‌شنبه در بین اعضای شورای حکام توزیع شده است.

در پی انتشار این خبر، خبرگزاری رویترز جمعه ۲۶ فوریه / ۸ اسفند اعلام کرد که تهران در واکنش به درخواست آمریکا نامه‌ای به کشورهای عضو شورای حکام فرستاده و گفته است در صورتی که شورای حکام از درخواست آمریکا حمایت کند به توافق خود با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز یکشنبه ۲۱ فوریه / ۳ اسفند در تهران به‌دست آمد، پایان خواهد داد.

براساس این توافق قرار است به‌رغم کاهش همکاری‌های ایران، آژانس به فعالیت‌های «ضروری» خود برای راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران تا حداکثر ۳ ماه ادامه دهد.

بنا به گزارش رویترز، ایران در این نامه همچنین گفته است حمایت از تلاش‌های آمریکا دشواری‌های بیشتری در برجام ایجاد خواهد کرد.

رویترز به نقل از چند دیپلمات نوشته است هنوز روشن نیست که شورای حکام با درخواست آمریکا موافق کند.

ایران سه‌شنبه ۲۳ فوریه / ۵ اسفند توقف اجرای پروتکل الحاقی را که به بازرسان آژانس اجازه می‌داد سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند، براساس قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» که آذرماه امسال در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، متوقف کرد.

در این قانون همچنین دولت مکلف شده بود تا به تولید اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصد بپردازد، ماهانه ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده انباشت و نگهداری کند و حداکثر ظرف مدت سه ماه هزار دستگاه ماشین‌های نسل دوم و ۱۶۴ دستگاه ماشین‌های نسل ششم را نصب کند. آمریکا به ایران پیشنهاد برگزاری جلسه‌ای برای گفت‌وگو درباره احیای برجام داده اما ایران هنوز پاسخ روشنی نداده است.‌ ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، چهارشنبه ۲۴ فوریه / ۶ اسفند گفت صبر آمریکا برای بازگشت ایران به مذاکره برای احیای برجام نامحدود نیست.