سوریه گفته حملات هوایی روز جمعه ایالات متحده علیه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در شرق این کشور اقدامی ناجوانمردانه بود و از جو بایدن خواست تا «قانون جنگل» را دنبال نکند.

یک مقام شبه نظامی عراقی نزدیک به ایران اعلام کرده که در این حملات یک جنگجو کشته و چهار نفر زخمی شدند. مقامات ایالات متحده گفتند كه این حملات نشان می‌دهد دولت بایدن در حالی كه سعی در جلوگیری از تشدید تنش‌های منطقه ای دارد، محكم عمل خواهد كرد.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سوریه حملات ایالات متحده را به مناطقی در دیرالزور در نزدیکی مرز سوریه و عراق به شدیدترین وجه محکوم می‌کند. این دولت (بایدن) قرار است به مشروعیت بین‌المللی پایبند باشد، نه مانند دولت قبلی به قانون جنگل.»

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز حملات ایالات متحده را محکوم کرد و آن را «تجاوز غیرقانونی» و نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی خواند.

بایدن در مصاحبه با خبرنگاران در تگزاس در پاسخ به این سوال که با این حملات چه پیامی به ایران می‌فرستد، گفت: « پیام این است که شما نمی‌توانید بدون مجازات عمل کنید. مراقب باشید.»

واشنگتن و تهران به دنبال احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت های جهانی هستند. ترامپ در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد. پس از آن تنش‌های منطقه و ترس از درگیری‌های گسترده افزایش یافت.

حملات هوایی آمریکا اوایل روز جمعه به وقت محلی رخ داد و سایت‌های شبه نظامیان را در سوریه در مرزه عراق هدف قرار داد. این مناطق مناطقی هستند که گروه‌های تحت حمایت ایران یک گذرگاه مهم حمل سلاح، پرسنل و کالاها را کنترل می‌کنند.

مقامات غربی و برخی مقامات عراقی گروه های مورد حمایت ایران را به دخالت در حملات موشکی مرگبار به ایالات متحده متهم می‌کنند.

به دنبال حملات هوایی علیه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه، روسیه، متحد بشار اسد هم از ایالات متحده انتقاد کرد. او خواستار «احترام بدون قید و شرط به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه» شد.

جن پسکی، سخنگوی کاخ سفید اما گفت که حملات هوایی در سوریه برای ارسال این پیام است که بایدن برای محافظت از آمریکایی‌ها اقدام خواهد کرد.

پسکی گفت اقدامات ما در منطقه با مشورت انجام می شود و هدف آن تنش زدایی در سوریه است.

به گزارش وزارت دفاع آمریکا، ارتش این کشور شامگاه پنج‌شنبه هفتم اسفند ماه به چندین هدف در خاک سوریه حمله هوایی کرد. در بیانیه‌ای که پنتاگون به زبان فارسی منتشر کرد، این اهداف تأسیسات گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران از جمله کتائب حزب‌الله و کتائب سیدالشهدا اعلام شدند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، در بیانیه‌ای در توییتر اعلام کرد که حمله شامگاه پنج‌شنبه به دستور رئیس‌جمهوری آمریکا، جو بایدن صورت گرفته است.

گروه کتائب حزب‌الله که آمریکا به تأسیساتش حمله کرده، یکی از گروه‌های شبه‌نظامی در عراق است که به جمهوری اسلامی ایران نزدیک است. این گروه نقش خود در هر گونه دخالت در حملات موشکی اخیر علیه اهداف ایالات متحده در عراق را انکار کرده است.