موج سوم شیوع بیماری کووید اکنون در سرتاسر اروپا به سرعت در حال گسترش است. بسیاری از کشورهای اروپایی که نتوانسته‌اند براساس برنامه واکسیناسیون عمومی را به پیش ببرند، شاهد افزایش شدید نرخ ابتلا هستند.

میزان ابتلای جدید به کرونا در اتحادیه اروپا اکنون در بالاترین سطح از ابتدای ماه فوریه است. شیوع جهش‌های جدید کرونا به عنوان مقصر اصلی در گسترش موج سوم تلقی می‌شود.

در انگلیس همچنان مغازه‌ها، مدارس و اماکن ورزشی تعطیل هستند و چندین کشور دیگر اروپایی اکنون تصمیم گرفته‌اند اقدامات سختگیرانه جدیدی را در چند روز آینده اعمال کنند.

در ایتالیا، مقام‌ها بیش از ۲۷ هزار بیمار جدید و ۳۸۰ مورد مرگ را در روز جمعه ثبت کردند. نخست‌وزیر ایتالیا در این باره گفت: «بیش از یک سال پس از شروع کرونا، متأسفانه با موج جدیدی از این بیماری روبرو هستیم. آنچه در بهار گذشته رخ داد را فراموش نکرده‌ایم و ما همه کار خواهیم کرد تا از تکرار آن جلوگیری کنیم.»

از روز دوشنبه ۱۵ مارس/ ۲۵ اسفند بیشتر مناطق ایتالیا در قرنطینه قرار خواهد گرفت و به مردم اجازه داده می‌شود فقط برای امور حیاتی خانه‌های خود را ترک کنند. بیشتر مغازه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها تعطیل خواهند بود.

در فرانسه مقام‌ها از اوضاع ناگوار مشابهی خبر داده‌اند. اولیویا وران، وزیر بهداشت فرانسه اوضاع را در منطقه پاریس بزرگ، به‌هم‌ریخته و نگران‌کننده توصیف کرده است. او گفت: «هر ۱۲ دقیقه، یک شهروند پاریسی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شود.»

امانوئل مکرون در چندین منطقه مقررات منع رفت‌و‌آمد و سایر محدودیت‌های اجتماعی را وضع کرده است و اکنون بسیاری از پزشکان او را تحت فشار قرار می‌دهند تا قرنطینه عمومی را به‌سرعت اجرایی کند.

در آلمان روز شنبه ۱۴ مارس/ ۲۴ اسفند، ۱۲۶۷۴ مورد جدید گزارش شد که نسبت به هفته قبل ۳ هزار و ۱۱۷ مورد افزایش داشت. مدیر آژانس بیماری‌های واگیردار آلمان اذعان کرد که این کشور اکنون در محاصره موج کرونا است.

به همین ترتیب در لهستان، ۱۷۲۶۰ بیمار جدید در روز چهارشنبه گزارش شد که بالاترین رقم روزانه از ماه نوامبر است. مقامات دولتی اعلام کرده‌اند که محدودیت‌های جدید احتمالاً در این هفته اعلام خواهد شد. لهستان در حال حاضر محدودیت‌های شدیدی را در نقاط پرتجمع وضع کرده است، اکثر مدارس تعطیل هستند و رستوران‌ها فقط می‌توانند به‌صورت بیرون‌بر فعالیت کنند.

مجارستان و جمهوری چک گزارش کرده‌اند که میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی افزایشی است و مقام‌های بهداشتی هشدار داده‌اند که احتمالاً در هفته‌های آینده وضعیت بدتر شود.