زلزله در استان بوشهر

منابع خبری از زلزله‌ای با قدرت ۶.۱ ريشتر در نزديکی شهر بوشهر خبر دادند.

بر اساس گزارش‌ها اين زلزله در عمق ۱۴ کيلومتری زمين اتفاق افتاده است و مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفته است مرکز آن شهر کاکی در استان بوشهر است.

بخش کاکی با مساحت يک هزار و ۶۰۰ کيلومتر مربع در جنوب غربی شهرستان دشتی قرار دارد که از شمال و مشرق به بخش مرکزی و از مغرب به خليج فارس و از جنوب به شهرستان دير محدود می‌شود.

فريدون حسنوند، استاندار بوشهر، از کشته شدن ۳۷ نفر و زخمی شدن ۸۵۰ نفر خبر داده است.

خبرگزاری مهر نوشته است اين زلزله ساعت ۱۶ و ۲۲ دقيقه امروز رخ داده و در دقايق نخست زلزله به علت قطع ارتباطات تلفنی امکان برقراری تماس با منطقه مقدور نبود.

به گزارش رويترز يک کارشناس هسته‌ای در مسکو گفته است زلزله در نيروگاه اتمی بوشهر که در ۲۰ کيلومتری جنوب بوشهر قرار دارد احساس شد، اما بر فعاليت آن تأثيری نگذاشت

استاندار بوشهر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته است در حال حاضر همه نيروهای امدادی استان بوشهر در حال کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده هستند.

حسنوند افزود: “هيچ ارتباطی بين اين زمين لرزه و نيروگاه اتمی وجود نداشته و خبرهايی که در اين زمينه منتشر شده، کذب است.”

عبدالکريم جميری، نماينده بوشهر و گناوه به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: “فاصله کانونی زلزله تا نيروگاه بوشهر حدودا ۸۰ کيلومتر بوده و براساس آخرين اطلاعات به نيروگاه آسيبی نرسيده است.”

 وی افزود: “با توجه به اين‌که فاصله کانونی زلزله نسبت به نيروگاه بوشهر زياد است، طبيعتا آسيبی متوجه نيروگاه نيست.”

اين در حالی است که واحد مرکزی خبر نوشته است زمین‌لرزه‌های استان بوشهر در شیراز و فراشبند هم احساس شد و بر اثر آن بخش‌هایی از کوه بیرمی و مند نيز ریزش کرد.

بر اساس گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان آمريکا، زمين لرزه در کشورهای حاشيه خليج فارس نيز به صورت خفيف احساس شده است.

سی‌ان‌ان گفته است فاصله مرکز زلزله، تا نيروگاه هسته‌ای بوشهر حدود ۹۰ کيلومتر است.

همچنين به‌گفته سی‌ان‌ان مرکز زلزله از مناطق مسکونی اطراف محل زلزله حدود ۵۰ کيلومتر فاصله دارد.

به گزارش رويترز يک کارشناس هسته‌ای در مسکو گفته است زلزله در نيروگاه اتمی بوشهر که در ۲۰ کيلومتری جنوب بوشهر قرار دارد احساس شد، اما بر فعاليت آن تأثيری نگذاشت.

به گزارش مهر، همچنين دو زمين لرزه ديگر نيز به بزرگی ۴.۸ در ساعت ۱۶ و ۳۴ دقيقه و زمين‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۳ ساعت ۱۶ و ۳۵ دقيقه شهر کاکی را لرزاند.

زمين لرزه ديگری نيز به قدرت ۴.۸ ريشتر خورموج در استان بوشهر را لرزاند.