ارتش میانمار اول فوریه مدعی تقلب در انتخابات هشتم نوامبر شد و با اقدام به کودتا قدرت را تصاحب کرد. همزمان نظامیان آنگ سان سوچی، رهبر حزب دموکراسی‌خواهان و برخی دیگر از اعضای حزب او را در انتخابات پیروز شده بودند، را بازداشت کردند. به‌دنبال این وقایع اعتراضات خیابانی آغاز شد.

شنبه گذشته با ۱۱۴ کشته، خونین‌ترین روز از زمان وقوع کودتای نظامی بود، نیروهای امنیتی روز یکشنبه نیز در مراسم خاکسپاری کشته‌شده‌ها به روی مردم آتش گشودند. درگیری‌ها شامگاه دوشنبه نیز ادامه یافت. به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای امنیتی با سلاح‌های جنگی به روی معترضانی که یکی از خیابان‌های پایتخت را با کیسه شن سنگربندی کرده بودند آتش گشودند. احتمال می‌رود که نیروهای امنیتی در مقابله با معترضان از نارنجک جنگی استفاده کرده باشند.

ساکنان جنوب داگون هم صبح سه‌شنبه ۳۰ مارس/ ۱۰ فروردین از تیراندازی در محلات جنوبی شهر خبر داده‌‌اند. از تعداد کشته‌شدگان اطلاعی در دست نیست. پلیس و رژیم کودتا در این‌باره سکوت کرده‌اند.

آنتونیو گوترش،دبیرکل سازمان ملل متحد از جامعه بین‌الملل خواست «حساسیت بیشتری» نسبت به وقایع میانمار داشته باشد. گوترش گفت «مطلقاً غیر قابل قبول است که خشونتی با این ابعاد علیه شهروندان میانمار اتفاق می‌افتد.

شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه یکم آوریل/۱۱ فروردین به درخواست بریتانیا پشت درهای بسته یک نشست اضطراری تشکیل می‌دهد. انتظار می‌رود که کریستین شرانر، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار گزارشی از تازه‌ترین تحولات ارائه دهد.

ماه گذشته نیز شورای امنیت سازمان ملل یک نشست اضطراری غیر علنی درباره رویدادهای خونین میانمار تشکیل جلسه داده بود. فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار در نشست غیر علنی شورای امنیت گفته بود:

«چند نفر دیگر باید در میانمار کشته شوند تا ما اقدامی علیه خونتا انجام دهیم؟ این مساله مهم است که شورای امنیت اقدامی فوری، قاطع و منجسم در قبال نیروهای امنیتی میانماری انجام دهد و در کنار مردم این کشور قرار گیرد.»

کشورهایی همچون ایالات متحده، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا خشونت‌ها در میانمار را محکوم کرده‌اند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از نظامیان میانمار خواست تا از آنچه «راه بی‌حاصل» اعمال خشونت علیه مردم خواند، برگردند.

در این میان معترضان برای بیان اعتراضشان علیه خونتا به روش‌های مدنی خلاقانه‌ای متوسل شده‌اند: آتش زدن زباله در خیابان‌ها. کمیته اعتصاب عمومی ملیت‌ها (GSCN)، یک گروه اصلی معترض، در نامه‌ای سرگشاده در فیس‌بوک از اقلیت‌های قومی خواسته است تا به کسانی که در برابر «ظلم و بی‌عدالتی» ارتش ایستاده‌اند، بپیوندند.

بیشتر بخوانید: