دو روز مانده به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیانیه‌ای را در جلسه علنی روز یکشنبه ۱۵ فروردین/۴ آوریل منتشر کرده و همراه با حمایت از «سند همکاری ایران و چین» اظهارات پیشین مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر شرط لغو کامل تحریم‌ها را تکرار کردند. در این بیانیه آمده است:

«لغو تحریم‌ها باید به طور کامل و پس از راستی آزمایی ایران با ارائه گزارش فنی و سیاسی دولت به کمیسیون‌های انرژی و امنیت ملی و سیاست خارجی و نهایتاً تصویب مجلس انجام و اعلام شود تا آمریکا بتواند به برجام بازگردد».

این بیانیه می‌گوید برای بازگشت به برجام تحریم‌ها باید «یک‌باره و یک‌پارچه» لغو شوند و به صورت ضمنی دولت را تهدید کرده که «در این مسیر انجام هر گونه مذاکره برای تعریف گام‌های متوازن با طرف‌های متعاهد ۱+۴ و آمریکا، عملا به ایجاد تاخیر در لغو کامل تحریم‌ها توسط عده‌ای معدود به ضرر منافع ملت، غیرقابل قبول و مغایر سیاست‌های کلی نظام و قانون مجلس تلقی خواهد شد.»

عباس عراقچی،‌ معاون وزیر خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای اما شنبه ۱۴ فروردین/۳ آوریل در مصاحبه با صدا وسیمای جمهوری اسلامی گفت: در وین «براساس مواضع قطعی نظام» عمل خواهد شد و قرار نیست تیم ایرانی «هیچ گونه مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا» داشته باشد.

عراقچی سخنان پیشین مقام‌های ایران را تکرار کرد و گفت: «ما هیچ طرح گام به گام با آمریکا، نه نداریم و نه قبول می‌کنیم» و «تنها گامی که قبول می‌کنیم برداشتن همه تحریم‌ها از دوره ترامپ و پس از آن است».

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم روز یکشنبه از جلسه فوق‌العاده این کمسیون با عباس عراقچی خبر داد و گفت: «تا رفع کامل تحریم‌ها و راستی آزمایی آن از جانب جمهوری اسلامی، ایران به تعهدات خود باز نخواهد گشت و اجازه حضور آمریکا را در مذاکرات ۵+۱ نخواهد داد». او  به سخنان عراقچی ارجاع داد و گفت: مجلس در مجموعه روند گفت‌وگوهای ایران در موضوع برجام و اجرای «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» نظارت خواهد داشت و طبق تاکید آقای عراقچی هیچ مذاکره مستقیم و یا غیر مستقیمی بین ایران و آمریکایی‌ها در وین صورت نمی‌گیرد.

فرانسه از ایران خواست برای حل مسئله برجام سازنده عمل کند

وزیران خارجه ایران و فرانسه اما در آستانه نشست وین با هم به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه در تماس تلفنی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران خواستار «رویکردی سازنده» از سوی ایران در مذاکرات وین شد «تا بتوان در هفته‌های آینده اقدام‌های مورد نیاز برای بازگشت کامل به تعهدات برجام را شناسایی کرد. فرانسه همچنین از ایران خواست در آستانه نشست وین از هرگونه تخلف بیشتر از برجام و دامن‌زدن به تنش‌های هسته‌ای خودداری کند.

طبق بیانیه وزارت خارجه فرانسه، ظریف نیز از این کشور خواسته همزمان که تهران و واشنگتن برای از سرگیری گفت‌وگوها آماده می‌شوند، «تحریم‌های غیرقانونی را لغو کند».

ایران، تروپیکای اروپایی (متشکل از آلمان، فرانسه و بریتانیا)، روسیه و چین روز جمعه ۱۳ فروردین در جلسه کمیسیون مشترک برجام که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد توافق کردند جلسه بعدی را در وین و به‌منظور مشخص کردن اقدامات لازم برای احیای برجام برگزار کنند.

ایالات متحده آمریکا نیز روز جمعه اعلام کرد در نشست روز سه‌شنبه در وین شرکت خواهد کرد. رابرت مالی، مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا ساعتی پس از پایان نشست روز گذشته کمیسیون مشترک برجام گفت که کشورش حاضر است برای بازگشت ایران به تعهدات برجامی‌اش تحریم‌هایی که در مغایرت با برجام هستند را لغو کند.

او در مصاحبه با پی‌بی‌اس در پاسخ به سوال مجری این شبکه در مورد ۱۵۰۰ تحریمی که در دولت ترامپ وضع شده است هم گفت که «ما باید تحریم‌ها را بررسی کنیم تا ببینیم باید چه‌کار کنیم که ایران از منافعی بهره‌مند شود که قرار بود در برجام از آن برخوردار باشد.»

پیش از او ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز روز پنج‌شنبه از «گام مثبت» از سرگیری مذاکرات استقبال کرد و گفت کشورش آماده است به برنامه جامع اقدام مشترک متعهد شود، اگر ایران هم به صورت مشابه اقدام کند.

دولت جوبایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به دنبال احیای قدم به قدم برجام با وساطت اروپایی‌هاست تا جمهوری اسلامی ایران را به محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای خود وادار کند. تهران می‌گوید که واشنگتن باید تحریم‌هایی را که رییس جمهوری قبلی آمریکا دونالد ترامپ  پس از خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ وضع کرده بود بردارد، واشنگتن اما می‌گوید که تهران باید نخست تعهداتش  در زمینه توافق اتمی را- که از سال ۲۰۱۹ به این سو نقض کرده- اجرا کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی که به دستور علی خامنه‌ای از مذاکره با آمریکا منع شده‌اند با ۱+۴ به توافق رسیدند تا در وین ابتدا ۵ کشور عضو برجام با ایران و سپس در نشستی دیگر با ایالات متحده مذاکره کنند.