اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی پس از ماه‌ها و بدون واکنش روشنی از سوی مسئولان این سازمان و مقام‌های دولت و مجلس شورای اسلامی ادامه دارد. بازنشستگان در شهرهای مختلفی از جمله اصفهان، اهواز، تهران، کرج، کرمان، قزوین، بهشهر، کرمانشاه، بندرعباس و دزفول به خیابان آمدند.

در تهران بازنشستگان در مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع کرده و شعار دادند: «مجلس، دولت، بس است فریب ملت»، «از بس دروغ شنیدیم / ما دیگه رای نمی‌دیم»، «تا حق خود نگیریم / از پا نمی‌نشینیم».

کانال تلگرامی «اردوی کار» از دستگیری دو بازنشسته معترض (یک زن و یک مرد) در تجمع تهران خبر داده است. اسامی آن‌ها هنوز مشخص نیست.

ویدیویی از این تجمع را می‌بینید:

در ویدیوهای منتشر شده بازنشستگان سفره‌ای خالی را به عنوان نمادی از وضعیت معیشتی‌شان بالا گرفته‌اند.

در کرج هم بازنشستگان به خیابان آمدند و شعار دادند: «یه اختلاس حل بشه / مشکل ما حل میشه»

در اصفهان معترضان مقابل ساختمان تامین اجتماعی شعار دادند: « فقط کف خیابان / به‌دست میاد حقمان»

تصاویر منتشر شده از این تجمع:

در کرمان هم تجمع اعتراضی بازنشستگان مقابل اداره کل تامین اجتماعی و با شعارهای «همسان سازی ندیدیم، خیلی دروغ شنیدیم» «عدالت رو ندیدیم»، «مدیر بی‌کفایت نمی‌خوایم نمی‌خوایم، وزیر بی‌کفایت نمی‌خوایم نمیخوایم»، «کشور ما روی گنجه بازنشسته تو رنجه» برگزار شد.

تصاویری از تجمع کرمان:‌

بازنشستگان در بهشهر هم مقابل اداره‌ی کل تامین اجتماعی سفره‌ای خالی پهن کرده و شعار دادند: «سالاری دروغگو استعفا استعفا»، «تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم» و «سفره ما خالیه وضع تامین عالیه».

بازنشستگان به چه معترض‌اند؟

بازنشستگان تامین اجتماعی که از دی ماه ۹۹ دور تازه‌ای از اعتراض هفتگی را آغاز کرده‌اند، خواسته‌های روشنی دارند: افزایش مستمری دوره بازنشستگی بر اساس نرخ واقعی تورم و سبد معیشت، اجرای قانون همسان‌سازی، رفع تبعیض از بازنشستگان کارگری و بازنشستگان لشگری و کشوری، برخورداری از بیمه درمان کامل رایگان و پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی.

مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه ۱۴۰۰ دولت را به پرداخت ۸۹ هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان تامین اجتماعی به منظور اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مکلف کرده است. البته این مبلغ که حدود حتی نیمی از بدهی سیصد هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی را هم پوشش نمی‌دهد، نه به صورت نقدی که از محل واگذاری سهام دولت در بنگاه‌ها در اختیار تامین اجتماعی قرار می‌گیرد.

 بازنشستگان معترض این مبلغ را ناکافی می‌دانند و به تبعیض حکومت در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری و تامین اجتماعی معترض‌اند.

دولت هنوز همین مبلغ را هم پرداخت نکرده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه چهارشنبه گذشته و همزمان با راهپیمایی شمار کثیری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی از مجلس به سمت سازمان برنامه و بودجه، تقصیر را برگردن بانک مرکزی انداخت و مدعی شد که بخشی از کسری بودجه دولت به خاطر سریع نبودن تبدیل منابع ارزی به ریالی است.

بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰، حداقل دریافتی کارکنان نباید کمتر از ۳,۵ میلیون تومان باشد. شورای عالی کار با احتساب حق مسکن، بن کارگری و حق اولاد، این مبلغ را به ۴ میلیون و صد هزار تومان افزایش داده است. این در حالی است که حداقل حقوق کارکنان لشکری و کشوری بر اساس مصوبه مجلس در بودجه ۱۴۰۰، نباید کمتر از ۳,۵ میلیون تومان باشد.

تجمع بازنشستگان به‌رغم تلاش حکومت ایران برای به‌خانه راندن آن‌ها، حمله به تجمعات و دستگیری و تهدید فعالان برگزار می‌شود.

شامگاه شنبه ۱۴ فروردین مأموران امنیتی به منزل اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته در تهران رفتند. سندیکای رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران گزارش کرده است مأموران امنیتی از گرامی خواستند تجمع صبح یکشنبه ۱۵ فروردین بازنشستگان را لغو کند. او این درخواست را نپذیرفت. مأموران نیز پس از بازرسی منزلش او و وسایل شخصی‌اش را با خود بردند.