حجت کرمانی، وکیل مدافع نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی ـ بریتانیایی دوشنبه ۶ اردیبهشت / ۲۶ آوریل از صدور رأی پرونده دوم موکل خود در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران خبر داد.

بر اساس این رأی نازنین زاغری به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و یک سال منع خروج از کشور محکوم شده است.

حجت کرمانی در این‌باره افزود:

«با توجه به این‌که از نظر موکل و وکیل رأی صادره منطبق بر قوانین موضوعه کشور نیست در مهلت مقرر قانونی در خصوص تجدیدنظرخواهی از رأی صادره اقدام خواهد شد.»

زاغری در پرونده جدیدش به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ و مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی متهم شده بود.

این زندانی سیاسی که از ابتدای امسال و به دلیل مقررات سازمان زندان‌ها برای مقابله با کرونا به حبس خانگی با مچ‌بند الکترونیکی فرستاده شده بود، روز ۱۷ اسفندماه گذشته با پایان یافتن مجازات حبس پنج ساله خود آزاد شد.

در پی اعلام حکم جدید برای نازنین زاغری، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا از تلاش‌های بیش‌تر دولت بریتانیا برای آزادی زاغری سخن گفت و افزود در این زمینه با مقام‌های آمریکایی نیز در حال همکاری است.

جانسون ضمن محکوم کردن صدور این حکم آن را غیرمتعارف خواند.

نازنین زاغری، کارمند بنیاد تامسون رویترز، ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه خمینی تهران به دست نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و سپس به اتهام‌های متعدد از جمله «براندازی نرم» و همکاری با «مؤسسات معاند» به پنج سال زندان محکوم شد.

در پنج سال گذشته مذاکره بر سر بدهی‌ ۴۰۰ میلیون پوندی انگلیس به ایران بخشی از مذاکرات جانبی بر سر آزادی نازنین زاغری بوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ارتباط میان این دو پرونده را رد کرده‌اند ولی در ماه‌های گذشته وقتی دادگاهی در انگلیس رسیدگی به پرونده بدهی‌ها را به تعویق انداخت، مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی نیز زاغری را با اتهام جدید تبلیغ علیه نظام تفهیم اتهام کردند.