نیروی دریایی ارتش ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه ۲۷ آوریل/۷ اردیبهشت با انتشار تصاویری اعلام کرد یک ناو متعلق به نیروی دریایی سپاه پاسداران با دو کشتی گشت‌ ساحلی ارتش آمریکا برخورد داشته‌ و با رفتار «خطرناک» و «غیرحرفه‌ای» سد راه این کشتی‌ها شده‌ است.

تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که ناو «شهید ناظری» یا «هارت ۵۵» سپاه پاسداران با فاصله بسیار نزدیک در مسیر گارد ساحلی USCGC Monomoy قرار می‌گیرد و این کشتی را در حالی که از موتور آن دود بلند می‌شود وادار به توقف ناگهانی می‌کند.

طبق گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایالات متحده، سه قایق تندروی شناور نیز ناو ایرانی را همراهی می‌کرده‌اند.

ربکا رباریک، فرمانده و سخنگوی ناوگان پنجم مستقر در خاورمیانه نیروی دریایی آمریکا گفت:

«سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همین رفتار را در مقابل USCGC Wrangell  ناو دیگر گارد ساحلی ارتش آمریکا تکرار کرده است.»

مقام‌های ایران هنوز در مورد این برخوردها اظهارنظری نکرده اند.

به گفته رباریک «خدمه ناو آمریکایی چندین بار از طریق پیام‌های رادیویی و بوق کشتی به «هارت ۵۵» هشدار داده‌اند اما ناو سپاه به‌رغم پاسخ دادن به پیام‌های رادیویی، مانور خطرناک خود را ادامه داده‌ و پس از سه‌ ساعت هشدار و انجام اقدامات دفاعی از سوی خدمه ناو آمریکایی، از ناو ایالات متحده فاصله گرفته‌ است.

رباریک گفت از ۱۵ آوریل ۲۰۲۰ این اولین حادثه «خطرناک و غیرحرفه‌ای» است که رخ می‌دهد. ایران در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تا حد زیادی از چنین رفتارهایی دست برداشته بود.

نیروی دریایی آمریکا در سال ۲۰۱۷، ۱۴ مورد، در سال ۲۰۱۶، ۳۵ مورد و در سال ۲۰۱۵، ۲۳ مورد از تعاملات «غیرایمن و یا غیرحرفه‌ای» با نیروهای سپاه پاسداران را ثبت کرده است. مواردی که بیشتر توسط شناورهای تندرو انجام شده‌اند. تقابل ناوهای سپاه با کشتی‌های آمریکایی تاکنون سابقه نداشته است.