حوزه‌های رأی‌گیری انتخابات محلی و منطقه‌ای بریتانیا پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت / ۶ مه ساعت ۷ صبح به وقت محلی گشوده شدند و تا ساعت ۱۰ شب به روی حدود ۴۸ میلیون نفر واجد شرایط برای تعیین بیش از ۵ هزار پست قدرت باز خواهند بود. از این روز به‌عنوان «پنج‌شنبه بزرگ» یاد می‌شود.

کرسی‌های پارلمان انگلستان، کرسی‌های شورای محلی، و مجالس ولز و اسکاتلند از مهم‌ترین نهادهای سیاسی هستند که در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد.

نتایج انتخابات «پنج‌شنبه بزرگ» از روز جمعه اعلام می‌شود.

سیاستمداران و تحلیلگران، مشتاق ارزیابی گرایش‌های رأی‌دهندگان هستند و نتایج را از نزدیک دنبال خواهند کرد.

این انتخابات پس از خروج نهایی بریتانیا از اتحادیه اروپا و در زمانی که کشور در حال مقابله با شیوع کوویدـ۱۹ است، انجام می‌شود.

در میان رقابت‌های «پنج‌شنبه بزرگ» انتخابات پارلمان اسکاتلند از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا ممکن است به بحران قانون اساسی در بریتانیا و چالش کشیدن بوریس جانسون، نخست‌وزیر و حزب محافظه‌کار حاکم او منجر شود.

نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند (SNP) و وزیر اول این کشور در صورت کسب آراء مطلق از ۱۲۹ کرسی پارلمان برای برگزاری همه‌پرسی دوم استقلال در یک دهه اخیر فشار خواهد آورد. اما برگزاری هر همه‌پرسی مستلزم موافقت دولت جانسون است، موضوعی که نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرده با آن مخالف است.

نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نشان می‌دهند که حزب ملی اسکاتلند در انتخابات به راحتی پیروز خواهد شد اما این‌که بتواند اکثریت مطلق را به‌دست آورد جای تردید وجود دارد.

رقابت در منطقه هولیرود در ادینبرو، مرکز اسکاتلند از اهمیت برخوردار است. حزب ملی اسکاتلند در سال ۲۰۱۶ اکثریت مطلق این منطقه را از دست داد. دو سال قبل از آن در سال ۲۰۱۴ همه‌پرسی استقلال برگزار شده بود و ۵۵ درصد اسکاتلندی‌ها با آن مخالفت کرده بودند. اما پس از برگزیت و اقدامات لندن در مراحل اولیه شیوع ویروس کرونا، که به نظر بسیاری از اسکاتلندی‌ها هرج و مرج ایجاد کرد؛ گرایش‌ها به استقلال بیشتر شد. اکنون نظرسنجی‌ها حاکی از آن‌اند که اکثر اسکاتلندی‌ها طرفدار جدایی هستند و حتی اگر حزب ملی نتواند اکثریت آرا را کسب کند انتظار می‌رود که این حزب و دیگر احزاب طرفدار استقلال اکثر کرسی‌های پارلمان را کسب کنند و این به معنای آن خواهد بود که بعید است همه‌پرسی دوم استقلال کم‌رنگ شود.

در ولز نیز بوریس جانسون با وضعیت شکننده‌ای روبه‌روست. حزب ملی‌گرا و استقلال‌طلب «پلاید کامری» احتمالاً موفق خواهد شد بیشترین کرسی‌ها از ۶۰ کرسی پارلمان را به‌دست آورد و در آینده بتواند با ائتلاف انتخاباتی با حزب کارگر نقش مهمی در بریتانیا ایفا کند.

در انگلستان، نگاه‌ها به رقابت برای کسب بیشترین کرسی پارلمانی در شهر هارتل‌پول معطوف است. در سال ۲۰۱۹ حزب کارگر بریتانیا موفق شد در این شهر سه هزار و ۵۹۵ رأی به‌دست آورد و پیروز شود. اکنون باید دید این دستاورد حزب کارگر حفظ خواهد شد یا محافظه‌کاران در هارتل‌پول پیروز خواهند شد.

حزب کارگر همچنین نگران آن است که کنترل دو شورای ساندرلند و دورهام را برای اولین بار در ۵۰ سال گذشته از دست بدهد.

براساس نظرسنجی‌های محلی حزب محافظه‌کار در بولتون و دادلی اکثریت را کسب خواهد کرد.