قاسم مصلح، فرمانده شبه‌نظامیان حشدالشعبی مورد حمایت ایران آزاد شد. مقامات امنیتی عراق قاسم مصلح را اوایل خرداد سال جاری بازداشت کرده بودند. قرار بود او به اتهام «تروریسم» محاکمه شود، اما دادستان عراق اعلام کرد شواهد کافی برای محاکمه او به این اتهام در دست نیست.

به گزارش شبکه الجزیره دو مقام عراقی گفته‌اند قاسم مصلح ظاهراً حدود ساعت هشت صبح چهارشنبه ۹ ژوئن/۱۹ خرداد آزاد شده است. بر همین اساس طرفداران و حامیان مصلح از او در کربلا در جنوب عراق استقبال کردند.   

قاسم مصلح فرمانده حشد الشعبی در استان الانبار عراق و معاون ابومهدی المهندس، رهبر شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله و از فرماندهان میدانی حشد شعبی است که به همراه قاسم سلیمانی در حمله ۲۰۲۰ آمریکا به فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته شد.

مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق اوایل خرداد اعلام کرد قاسم مصلح بر اساس ماده ۴ قانون مبارزه با تروریسم بازداشت شده و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. یک مقام حکومتی عراق نیز به خبرگزاری رسمی این کشور گفته بود کمیته مشترکی از نهادهای امنیتی و نظامی عراق بر اساس ضوابط نظامی و حقوقی مسئولیت پرونده قاسم مصلح را برعهده دارند. با بازداشت قاسم مصلح مسیرهای منتهی به منطقه سبز بغداد مسدود شدند و تنها به افرادی اجازه عبور داده شد که کارت رسمی ورود به این منطقه را دارند. برخی گروه‌های مسلح نیز در اطراف این منطقه تجمع کردند. این نخستین بار بود که یک فرمانده بلندپایه از شبه‌نظامیان حشدالشعبی در عراق دستگیر می‌شود. قیس خزعلی، دبیرکل عصائب اهل حق عراق که به ایران وابسته است بازداشت قاسم مصلح را محکوم کرد و گفت هدف از این بازداشت «لغو انتخابات، به تعطیلی کشاندن قانون اساسی و تشکیل دولت اضطراری است.»

مصطفی الکاظمی در تلاش است شبه‌نظامیان شیعه را مهار کند. بازداشت قاسم مصلح گامی در این جهت بود که به نتیجه نرسید. الکاظمی همچنین بر لزوم پیگیری پرونده کشتار معترضان و فعالان مدنی پافشاری و تاکید می‌کند. این امر بر تنش‌ها بین نخست وزیر عراق با حشد الشعبی دامن زده است. الکاظمی فرماندهی کل قوا را هم بر عهده دارد. بعد از بازداشت قاسم مصلح، نخست وزیر عراق برای کاهش تنش‌ها با رهبران شیعه دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.

کمیته‌ای با حضور نمایندگان وزارت دفاع و وزارت کشور و همچنین شورای امنیت ملی عراق برای بررسی پرونده قاسم مصلح تشکیل شده بود.

قیس خزعلی، فرمانده عصائب اهل حق، از مهم‌ترین گروه‌های شبه نظامی شیعه تحت حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران گفته بود که بازداشت قاسم مصلح نمایانگر دشمنی مصطفی الکاظمی با حشد الشعبی است. او گفته بود نخست‌وزیر عراق خواهان حضور آمریکاست. خزعلی اعلام کرد گروه‌های شبه نظامی تنها بعد از خروج نیروهای آمریکایی از عراق سلاح بر زمین می‌گذارند.