وب‌سایت «۸صبح» افغانستان نوشته که به نظر می‌رسد نبرد نهایی گروه طالبان و ارتش افغانستان پیش از به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای صلح آغاز شده است. براساس این گزارش جنگ از روستاها تا شهرهای بزرگ، جریان دارد و روزانه صدها غیرنظامی در این درگیری‌ها جان خود را از دست می‌دهند. در هفته اخیر، طالبان چندین ولسوالی را از کنترل ارتش خارج کرده و نیروهای دولتی نیز دست به عقب‌نشینی‌های تاکتیکی زده‌اند. سقوط ولسوالی‌ها نگرانی جدی مردم افغانستان را برانگیخته است.

شبکه «طلوع‌نیوز» افغانستان براساس آمارهای نهادهای امنیتی گفته است دامنه نبردها میان نیروهای دولتی و طالبان به ۷۰ ولسوالی در نزدیک به ۲۰ ولایت گسترش یافته‌ است.

گروه طالبان در حال حاضر بر تصرف ولسوالی‌ها و حومه شهرهای بزرگ شمال کشور تمرکز کرده و نبردهای در ولایت‌های شمالی شدت بیشتری گرفته است.

منابع امنیتی گفته‌اند ولسوالی صیاد سرپل پس از درگیری‌ شدید یکشنبه شب ۲۳ خرداد / ۱۳ ژوئن به دست طالبان سقوط کرده است. ولایت سرپل در روزهای اخیر شاهد حملات گسترده گروه طالبان بود. طالبان بخشی‌هایی از مرکز این ولایت را هم تصرف کرده است.

مراکز ولایت‌های سرپل، تخار و چندین ولایت دیگر در حال حاضر در محاصره گروه طالبان قرار دارد و حکومت مرکزی برنامه روشن برای تغییر اوضاع ندارد.

در حالی‌که گفته می‌شد ولسوالی خان‌آباد قندوز به دست طالبان افتاده وزارت دفاع ملی افغانستان صبح دوشنبه اعلام کرد خان‌آباد بازپس گرفته شد.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی امروز گفته است که افراد طالبان با دادن تلفات سنگین از این ولسوالی عقب‌نشینی کرده‌اند و عملیات پاک‌سازی در این ولسوالی به‌شدت جریان دارد.

خوش‌محمد نصرت‌یار، عضو شورای ولایتی قندوز گفته است که نیروهای خیزش مردمی و فرماندهان محلی در بازپس‌گیری ولسوالی خان‌آباد در کنار نیروهای امنیتی نقش کلیدی داشته‌اند.

این ولسوالی حدود ساعت ۶ صبح دوشنبه به‌دست طالبان افتاد و در جریان این حمله سه نظامی دولتی کشته و سه نظامی دیگر زخمی شدند.

در طول ساعت‌های اخیر مرکز سه ولسوالی در غرب افغانستان نیز به دست طالبان سقوط کرده است. نیروهای امنیتی از مراکز ولسوالی‌های اوبه هرات، تولک غور، جوند بادغیس و لاش‌وجوین فراه، عقب‌نشینی کرده‌اند.

در جریان نبردهای شدید در این منطقه ۱۰ نیروی امنیتی و ۳۵ نفر از طالبان کشته شدند.

در کابل جنگ رو در رو میان نیروهای دولتی و طالبان جریان ندارد اما انفجارها و قتل‌های هدفمند از مردم قربانی می‌گیرند.

در آخرین مورد، هفت نفر روز شنبه در دو انفجار در غرب کابل کشته و شش نفر زخمی شدند. همچنین روز جمعه گذشته تفنگداران ناشناس هفت نفر را در ولسوالی پغمان کابل کشتند.

در هفته‌های اخیر طالبان حملات تهاجمی‌ خود به شماری از ولسوالی‌های افغانستان را تشدید کرده‌اند. در کمتر از هشت هفته‌ گذشته، بیش از ۲۰ ولسوالی و شماری روستا به‌دست این گروه سقوط کرده است.

«۸صبح» نوشته است، گروه طالبان از طریق متنفذان محلی به سربازان افغانستان پیام فرستاده است که آمریکایی‌ها خارج می‌شوند و اوضاع عمومی پس از خروج آن‌ها از بنیاد تغییر خواهد کرد و به همین دلیل نباید به جنگ ادامه دهند.

به‌نوشته «۸صبح» طالبان به ولسوالی‌ها به این دلیل حمله می‌کند تا در صورتی که پیش از خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان، مذاکرات صلح به نتیجه نرسد، سقوط شهرهای بزرگ برای این گروه آسان‌تر شود.

درگیری‌های خشونت‌بار و حملات طالبان در حالی افزایش یافته است که هیئت مذاکره‌کننده دولت برای ادامه گفت‌وگوها با این گروه به دوحه رفته‌اند. ۱۹ خرداد / ۹ ژوئن منابع خبری به نقل از دو طرف حاضر در دوحه نوشتند که طالبان و نمایندگان دولت بر سر دستورالعمل مذاکرات به توافق رسیده‌اند. این «توافق» تأثیری در کاهش خشونت‌های مرگبار طالبان نداشته است.