عفو بين‌الملل: قتل‌های ناموسی در افغانستان همچنان ادامه دارد

يک مرد در برابر ديدگان ۳۰۰ تن از اهالی يک روستا در افغانستان، دختر خود را که قصد داشت با پسرعمویش فرار کند، به خاطر “حفظ ناموس خانواده” با سه گلوله کلاشنيکف کشت.

به گزارش سازمان عفو بين‌الملل، اين رويداد در روز دوم ارديبهشت (۲۲ آوريل) در يک روستای دورافتاده در ولايت بادغيس، واقع در شمال غربی افغانستان و در مرز ترکمنستان رخ داد.

به‌گفته شرف‌الدين شرف، رئيس پليس اين ولايت، حليمه، دختر جوان ۲۰ ـ ۱۸ ساله در حالی که همسر و پدر دو فرزندش در ايران به‌سر می‌برد با پسرعموی خود فرار کرده بود.

پدر حليمه او را پيدا کرده و به خانه برمی‌گرداند اما پسرعموی وی همچنان متواری است.

شرف گفت، پس از آن مردم روستا ماجرا را به هم گفتند و پشت سر حليمه شروع به بدگويی کردند تا اين‌که برادرزاده پدر که مردی مذهبی و معلم قرآن در يک مدرسه بود به پدر حليمه گفت دخترش بايد اعدام شود.

يک زن فعال حقوق بشر به خبرگزاری فرانسه گفت فيلم اعدام حليمه را ديده است که در آن ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر حضور دارند.

اين فعال حقوق بشر که نخواست نامش فاش شود گفت: “در اين فيلم حليمه که با يک چادر پوشانده شده، زانو زده است و سپس يک ملا حکم را می‌خواند و بعد پدر حليمه که پشت سر او قرار دارد در فاصله پنج متری سه گلوله کلاشنيکف به دخترش شليک می‌کند.”

به‌گفته اين زن فعال حقوق بشر برادر حليمه با ديدن مرگ او هق‌هق گريه را سر می‌دهد.

گفته می‌شود يک عضو پرنفوذ طالبان در اين منطقه خواهان اعدام اين دختر جوان شده بود و حتی قرار بود حليمه سنگسار شود اما چون پسرعموی وی فرار کرده بود تصميم گرفته شد او را اعدام کنند.

اين در حالی است که زنای حليمه با پسرعمویش تأييد نشده بود اگر چه منابع محلی به آن مشکوک بودند.

اين فعال حقوق بشر گفته است شوهر حليمه با اعدام او مخالف بود و حتی قصد داشت تا قبل از اعدام همسرش به روستا بازگردد.

پليس افغانستان پس از دو روز از اين ماجرا با خبر شده و به محل حادثه رفته است.