اعتراضاتی که از خوزستان آغاز شده بود به دیگر شهرهای ایران تسری یافته است. در خوزستان اما به ادعای مسئولان امنیتی «آرامش برقرار شده است». به گواه گزارش نهادهای ناظر بر آزادی اینترنت در ایران شبکه اینترنتی در خوزستان در روزهای گذشته دچار اختلال شده است. جمعه هشتم مرداد هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از بازداشت هشت تن دیگر در اهواز به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی خبر داد.

هنوز هیچ یک از نهادهای حقوق بشر یا مقام های دولتی آمار مشخصی از شمار افرادی که در جریان اعتراضات در شهرهای مختلف استان خوزستان بازداشت شدند، ارائه نکرده اند.

تنها در هفته نخست اعتراضات سازمان حقوق بشر اهواز و هرانا توانستند هویت ۱۰۲ تن از بازداشت شدگان را احراز کنند.

سازمان حقوق بشر اهواز تا روز جمعه پنج‌شنبه هفتم مرداد از بازداشت حداقل ۲۰۱ تن در شهرهای اهواز، رامشیر، سوسنگرد، شادگان، ماهشهر، خرمشهر، ملاثانی، حمیدیه، دارخوین و بستان گزارش داد.

فعالان و منابع محلی در خوزستان اما شمار افرادی که بازداشت شده‌اند را بیشتر از رقم اعلام شده می دانند. تنها در یک‌شنبه یک هفته قبل نیروهای امنیتی در محله کوی علوی که یکی از کانون های اصلی اعتراضات در اهواز بود، مستقر شدند و شمار زیادی از ساکنان آن منطقه را به ظن شرکت در تجمع های اعتراضی بازداشت کردند.

یک‌شنبه ۱۰ مرداد صادق مردادی، رئیس دادگستری استان خوزستان پس از سرکشی به زندان سپیدار اهواز از برخورد قضایی با بازداشت شدگانی که او آن‌ها را به «معاندین و دشمن خارجی» منسوب می‌کرد، خبر داد.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی که پس از اعتراضات خوزستان نیروهایش در این استان را افزایش داده است، به نقل از مرادی نوشت: به پرونده افرادی که «اتهامات امنیتی دارند» خارج از نوبت و در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد.

اتهامات امنیتی یکی از ابزارهای قضایی و قانونی سرکوب معترضان و فعالان سیاسی و مدنی در ایران است که جایگزین اتهام های سیاسی شده است.

مرادی پیشتر در روز هشتم مرداد بدون اینکه مدرکی ارائه کند، در بازدید از یکی از مناطق پیرامون اهواز گروه‌هایی را که «معاندان و گروه‌های تجزیه طلب» نامید به «سوء استفاده از اعتراضات به حق» مردم خوزستان متهم کرده بود.

او امروز نیز پس با تکرار این ادعا افرادی را که به گفته او «باعث اخلال در امنیت، سلب آرامش و آسایش مردم شدند و همچنین به اموال مردم آسیب رساندند و با معاندین نظام و دشمنان خارجی در ایجاد ناامنی‌ها و ناآرامی‌ها اخیر دست داشتند» را به «برخورد» تهدید کرد.

به نوشته خبرگزاری تسنیم رئیس دادگستری خوزستان در جریان بازدید از زندان سپیدار و «استماع صحبت‌های تعدادی از بازداشت شدگان دستور قضایی پیرامون آزادی و رسیدگی فوری به پرونده آن‌ها را صادر کرد».

نزدیک به ده روز قبل در جریان سفر اسحاق جهانگیری و چند تن از مدیران ارشد دولتی به خوزستان، عیسی کروشاتی که رسانه‌های داخلی ایران او را از «بزرگان عشایر عرب» معرفی کردند، خواستار آزادی تمامی بازداشت شدگان شده بود. سازمان های بین‌المللی نیز در بیانیه هایی نسبت به بازداشت گسترده شهروندان این مناطق ابراز نگرانی کرده‌اند.

اعتراضات به بی‌آبی شامگاه ۲۴ مرداد در خوزستان آغاز شد و به چند شهر دیگر تسری یافت. بر اساس گزارش‌های تأیید شده در جریان این اعتراضات دستکم هفت تن در استان خوزستان و یک تن نیز در استان کهگیلویه و بویراحمد به ضرب گلوله ماموران دولتی به قتل رسیدند. مقامهای امینی ایران نیز مدعی شده‌اند که ۱۹ مامور امنیتی کشته یا مجروح شدند.