یک شاهد به رویترز گفته است که دو کشتی امدادی بشردوستانه، شب گذشته در عملیاتی که حدود شش ساعت طول کشید، ۳۹۴ مهاجر را از قایق چوبی پر ازدحامی در مدیترانه بیرون کشیدند.

کشتی‌های سازمان غیردولتی آلمانی و فرانسوی Sea-Watch 3 و Ocean Viking مهاجران را در آب‌های تونس، در ۶۸ کیلومتری سواحل شمال آفریقا، در نزدیکی تاسیسات نفتی و دیگر کشتی‌ها نجات دادند.

کشتی Sea-Watch 3 ، که فرماندهی عملیات را بر عهده داشت، ۱۴۱ نفر از بازماندگان را در خود حمل کرد، در حالی که بقیه را کشتی Ocean Viking با خود برد. قایق بادبانی نادیر ، از سازمان غیردولتی آلمانی ResQ Ship ، بعداً از این عملیات پشتیبانی کرد.

هنوز مشخص نیست که از بین مهاجرانی سوار بر آن قایق چوبی، کسی کشته یا زخمی شده است یا نه. عرشه و داخل این قایق مملو از مهاجران بوده است.

یکی از شاهدان به رویترز گفته که این قایق در حال آب گرفتن بود و موتور آن کار نمی‌کرد.

او گفت بسیاری از مهاجران از قایق بیرون پریدند و سعی کردند تا به سمت کشتی Sea-Watch 3 شنا کنند.

مهاجران عمدتا مردانی از مراکش، بنگلادش، مصر و سوریه بودند.

در ماه‌های اخیر با بهبود شرایط جوی، حرکت قایق‌های مهاجران از لیبی و تونس به ایتالیا و دیگر نقاط اروپا افزایش یافته است.

بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل متحد، امسال بیش از ۱۱۰۰ نفر که از جنگ و فقر در آفریقا و خاورمیانه فرار کرده‌اند در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.

هفته گذشته سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد قایق شماری از پناهجویان با ۷۵ سرنشین در حوالی سواحل لیبی دچار حادثه شد. دست‌کم ۵۷ نفر از پناهجویان، از جمله هشت زن و کودک در آن حادثه جان خود را از دست دادند.