سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران از وقوع تغییر و تحولاتی در قوه مجریه ایران خبر داد و گفت تاریخ جدید مذاکرات وین پس از اطمینان از تغییر و تحولات به طرف‌های مذاکرات اعلام خواهد شد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری دوشنبه یکم شهریور گفت که برای زمان برگزاری دور جدید مذاکرات در وین هنوز تصمیم‌گیری نشده است.

خطیب‌زاده گفت: «به دلیل نقض کامل برجام توسط آمریکایی ها و عدم پایبندی کامل طرف های اروپایی و طرف های برجام به تعهدات خود در رفع تحریم ها، زمان به نفع برجام نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت ایران از مقامات جدید آمریکا چیزی جز حرف ندیده است و این دولت نیز مسیر دولت قبلی را ادامه می‌دهد.

در روزهای پایانی هفته پیش فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترکی به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر این‌که ایران غنی سازی اورانیوم خود را به درجه نظامی نزدیک کرده اشاره کرده و گفتند: «این اقدامات مراحل کلیدی توسعه سلاح هسته‌ای را تشکیل می‌دهند».

در بیانیه اخیر این سه  کشور اروپایی آمده است: «ایران باید بدون تأخیر به تمامی فعالیت‌هایی که ناقض برجام‌اند، پایان دهد.»

خطیب زاده در مصاحبه مطبوعاتی روزدوشنبه در واکنش به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی گفت: «آنچه که ایران انجام داده تمامی در چارچوب مقررات و پایبندی به پادمان و NPT بوده است و این ها با اعلام قبلی به آژانس انجام شده و هیچ فعالیت غیراعلام نشده ای وجود ندارد.»

اروپایی‌ها در بیانیه خود از ایران خواسته بودند تا مذاکرات  را در وین در اسرع وقت با هدف دستیابی به نتیجه سریع از سر گیرد زیرا که تأخیر به سود هیچ کس نیست

سخنگوی وزارت خارجه ایران این بیانیه را غیر سازنده و سیاسی دانست و گفت: «این سه کشور باید پاسخ دهند که بعد از خروج آمریکا از برجام و فشار حداکثری دولت واشنگتن علیه مردم ایران و تروریسم اقتصادی که علیه مردم ایران در حوزه های مختلف انجام داد کجا بودند. در برابر این اقدامات چه بیانیه ای دادند و چه اقدامی کردند.»

در همین حال رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای اختصاصی با نشریه پولیتیکو اخیرا گفته است که هر چند هنوز احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام وجود دارد، اما آمریکا برای گزینه‌‌های دیگری نیز آمادگی دارد.

مذاکرات وین بین آمریکا، ایران و پنج قدرت جهان از ۳۰ خرداد / ۲۰ ژوئن و همزمان با پیروزی ابراهیم رئیسی در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شده است. 

با پایان دور ششم مذاکرات احیای برجام در وین تیم‌های مذاکره‌کننده برای مشورت و دریافت رهنمودهای لازم به پایتخت‌های سیاسی خود بازگشتند و تاریخی برای دور هفتم مذاکرات اعلام نشده است.

رابرت مالی به پولیتیکو گفت که منطقی است بازگشت به توافق هسته‌ای همچنان مطرح باشد، چرا که هم آمریکا و هم ایران- حتی در دوره رئیسی- گفته‌اند که خواهان چنین چیزی هستند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد که دلیل تاخیر در مذاکرات علاوه بر دوره انتقال قدرت سیاسی در ایران  بی اعتمادی است  که طی کارزار «فشار حداکثری» دولت ترامپ ایجاد شد .

خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در کنفرانس خبری روز دوشنبه در مورد اظهارات رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در ارتباط با برجام و مذاکرات وین و انتخاب هایی که آمریکا با آن مواجه است، گفت: «از روزی که آمریکایی ها سرکشانه از برجام خارج شدند و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کردند همه طرف ها انتخاب های مختلفی داشتند و ما هم براساس منافع و تعهدات خود حق تصمیمات مختلف داشتیم».

خطیب‌زاده گفت که در تغییر و تحولاتی که در قوه مجریه ایران در حال وقوع است اما مواضع حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران همان مواضع پیشین  است.

وی در مورد زمان برگزاری مذاکرات گفت:« تاریخ جدید مذاکرات وین پس از اطمینان از تغییر و تحولات به طرف های ما در ۱+۴ اعلام خواهد شد.»

در همین حال به تازگی جمعی از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران در بیانیه‌ای نسبت به نا امن‌تر شدن  محیط پیرامون ایران هشدار داده اند. 

امضاکنندگان این اطلاعیه سپس از حاکمان تهران خواسته‌اند که به جای تنش‌آفرینی در منطقه در پی احیای برجام باشند و برای پایان دادن به منازعات منطقه‌ای در بهبود روابط دوجانبه با همسایگان ایران بکوشند.

امضاکنندگان عمدتا از چهره‌های اصلاح‌طلب هستند و در میان آنها نام‌هایی مانند محمدرضا خاتمی، مراد ثقفی، شهیندخت مولاوردی، جواد کاشی، مرتضی الویری، بهاره آروین، حمیدرضا و محمد رضا جلائی‌پور، عبدالعلی رضایی و محمدمهدی مجاهدی دیده می‌شود.