صبح روز دوشنبه ۱۵ شهریور، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی در حساب توییتر خود از تسلط امارت اسلامی بر ولایت پنجشیر خبر داد.

در این بیانیه از مقاومت پنجشیر به عنوان «دشمن مزدور» یاد شده است که در نتیجه حمله طالبان «کشته شده یا فرار کرده‌اند».

در مقابل حساب کاربری مقاومت پنجشیر، ادعای طالبان را رد کرد و نوشت که «ادعای دشمن متجاوز مبنی بر تصرف پنجشیر نادرست است. نیروهای مقاومت ملی در قرارگاه‌ها که از پیش ایجاد شده بود، حضور دارند و از شب گذشته تا اکنون جنگ در نقاط مختلف ادامه دارد.»

جبهه مقاومت پنجشیر به مردم افغانستان اطمینان داد که آن‌ها تا «رسیدن به آزادی و عدالت» به مقاومت ادامه می‌دهند و سقوط مرکز ولایت به معنای ختم مقاومت و جنگ نیست.

با این وجود حساب‌های کاربری منسوب به طالبان در توییتر هم با انتشار ویدیوهایی، سخنرانی جنگجویان طالبان در مقابل فرمانداری مرکز ولایت پنجشیر و برافراشته شدن پرچم امارات اسلامی در آن‌جا را نشان دادند.

ذبیح‌الله مجاهد نیز ساعتی پس از انتشار بیانیه مطبوعاتی در یک نشست خبری در کابل حضور یافت و گفت که جنگ در افغانستان به صورت کامل به پایان رسید و اکنون زمان بازسازی کشور فرا رسیده است. او در این نشست مطبوعاتی هم بر تصرف کامل پنجشیر تاکید کرد.

به رغم ادعای طالبان درباره «فتح کامل»  پنجشیر، گفته می‌شود که در منطقه پیش‌غور در نزدیکی مرکز ولایت، جنگ میان طالبان و نیروهای مقاومت پنجشیر همچنان در جریان است.

حمله به پنجشیر پس از سفر روز جمعه ژنرال حمید فیض، رئیس سازمان اطلاعات پاکستان به کابل شدت گرفت. پس از انتشار خبر کشته شدن فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت در شامگاه روز یکشنبه، ضیا آریایی‌نژاد، عضو پیشین مجلس افغانستان گفت که پهپادهای پاکستانی در حمله به پنجشیر حضور داشته‌اند و مواضع مقاومت را بمباران می‌کنند.

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که کشته شدن فهیم دشتی و ژنرال عبدالودود که هر دو از چهره‌های مهم مقاومت پنجشیر بودند در نتیجه ردیابی تلفن همراه آن‌ها و حمله پهپادی به خودرویشان رخ داد.

طالبان می‌گویند که پهپادهای پاکستانی در حمله به پنجشیر نقش نداشته‌اند اما احمد مسعود، چهره اصلی این مقاومت در توییتر خود نوشت که جنگ در پنجشیر با ارتش و استخبارات پاکستان در جریان است و نه با شورشیان طالبان.

ذبیح الله مجاهد در بیانیه صبح روز دوشنبه خود به مردم پنجشیر اطمینان داده است که با آن‌ها به صورت تبعیض‌آمیز برخورد نمی‌شود. با اینحال از سرنوشت احمد مسعود و امرالله صالح هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست. علی میثم نظری، مسئول روابط خارجی مقاومت پنجشیر که پس از کشته شدن فهیم دشتی، مسئولیت خبررسانی درباره تحولات را بر عهده داشته است در توییتر خود نوشت که احمد مسعود در جای امنی است و به زودی پیام خواهد داد.

پس از شدت گرفتن حملات طالبان در شامگاه روز یکشنبه، ۱۴ مرداد، برخی رسانه‌های نزدیک به طالبان اعلام کردند که امرالله صالح از پنجشیر خارج شده و به تاجیکستان رفته است. این خبر نیز ساعتی بعد از سوی مقاومت پنجشیر تکذیب شد.

در ایران نیز وزارت امور خارجه پس از یک هفته سکوت به صورت کلی حمله به پنجشیر و کشته شدن فرماندهان مقاومت را محکوم کرد. سعید خطیب‌زاده در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت: «پنجشیر تنها راه‌حل سیاسی دارد و محاصره پنجشیر به هیچ وجه از نظر حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه قابل پذیرش نیست. می‌خواهیم جلوی برادرکشی گرفته شود و هر نوع دخالت خارجی را محکوم و از تمام توان خود استفاده می‌کنیم به دوستانی که خطای راهبردی می‌کنند متوجه شوند جغرافیای افغانستان جغرافیای مردمی است که برای بیرون راندن نیروهای خارجی جنگیده‌اند.»