ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان سه‌شنبه ۱۶ شهریور/۷ سپتامبر در یک نشست خبری نام اعضای کابینه دولت جدید افغانستان را اعلام کرد.

https://www.radiozamaneh.com/683985

ملا محمد حسن آخوند، رئیس شورای رهبری طالبان و از پایه‌گذاران این گروه تروریستی به‌عنوان «رئیس الوزرا» و ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان و رئیس دفتر طالبان در قطر به‌عنوان معاون او معرفی شده‌اند.

در فهرست اعلام‌شده از سوی سخنگوی طالبان نام سراج الدین حقانی، پسر بنیانگذار شبکه حقانی به‌عنوان سرپرست وزارت کشور، ملا محمد یعقوب مجاهد به‌عنوان سرپرست وزارت دفاع، مولوی امیرخان متکی به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه، ملا عبدالحق وثیق به‌عنوان سرپرست وزارت اطلاعات، قاری دین محمد حنیف به‌عنوان سرپرست وزارت اقتصاد و مولوی عبدالحکیم به عنوان سرپرست وزارت عدلیه دیده می‌شود. شخص ذبیح‌الله مجاهد نیز به سمت معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ منصوب شده است.

تیراندازی شدید طالبان در تجمع کابل و دستگیری چند خبرنگاران

ساعاتی پیش از اعلام اعضای کابینه صدها زن و مرد معترض در کابل سه‌شنبه ۱۶ شهریور/۷ سپتامبر برای محکوم کردن حکومت طالبان و مطالبه حقوق زنان به خیابان‌ها آمدند.

شاهدان محلی و رسانه‌های افغانستان از تیراندازی نیروهای طالبان در این تجمع‌ها خبر دادند. براساس گزارش‌ها طالبان برای پراکنده کردن جمعی که مقابل سفارت پاکستان شعار «مرگ بر پاکستان» و «زنده‌باد مقاومت» می‌دادند دست به «شلیک هوایی» زده و جمعی از روزنامه‌نگاران افغان را که در حال پوشش این تجمع اعتراضی بودند، دستگیر کردند.

در تصاویر منتشر شده تجمع‌کنندگان به‌دنبال محل امن می‌دوند و در پس‌زمینه صدای تیراندازی شدید به گوش می‌رسد.

شبکه تلویزیونی طلوع نیوز از دستگیری وحید احمدی، فیلمبردار این شبکه توسط نیروهای طالبان و سه ساعت بازداشت او خبر داده است. یک روزنامه نگار دیگر افغان که ابتدا دستگیر و سپس آزاد شده با اشاره به وخیم‌ترشدن شرایط برای خبرنگاران، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته نیروهای طالبان او را مجبور کرده‌اند بینی خود را روی زمین بمالد و از این‌که قصد پوشش اعتراضات را داشته، عذرخواهی کند.

شبکه بی‌بی‌سی جهانی نیز می‌گوید از فیلمبرداری برخی از روزنامه‌نگاران این شبکه از تجمع کابل جلوگیری شده است.

جمعیتی که تقریبا تنها متشکل از زنان بود روزهای گذشته در کابل و برخی دیگر از شهرهای بزرگ به خیابان آمدند و خواستار بازگرداندن حقوق انسانی‌شان از جمله حق مشارکت سیاسی و اجتماعی شدند. حقوقی که در سایه حکومت طالبان به خطر افتاده است.

تجمع اعتراضی روز سه‌شنبه اما علاوه بر مطالبه حقوق زنان، در محکومیت دخالت پاکستان در افغانستان شکل گرفت. که طالبان روز دوشنبه مدعی تصرف کامل ولایت پنجشیر شد؛ تنها ولایتی که از اشغال امارت اسلامی در امان مانده بود. نیروهای موسوم به «مقاومت دوم» در پنجشیر به رهبری احمد مسعود مقابل طالبان می‌جنگند. به گفته آن‌ها طالبان در آخرین حملات هوایی خود به پنجشیر از پشتیبانی ارتش پاکستان برخوردار بوده و با پهپادهای پاکستانی پنجشیر را بمباران کرده‌اند. احمد مسعود روز دوشنبه در بیانیه‌ای ویدیویی گفت همچنان در پنجشیر مقاومت خواهد کرد و خواستار «قیام ملی» غیرنظامیان علیه طالبان شد.

بسیاری از معترضان از نیروهای مخالف طالبان حمایت می‌کنند و مقاومت در پنجشیر را تمام‌شده نمی‌دانند.

طالبان حمایت اسلام‌آباد از «امارت اسلامی» را تکذیب می‌کند.  

برخی از گزارش‌ها از پنجشیر از وضعیت خطیر غیرنظامیان و سایه قحطی و گرسنگی بر این ولایت خبر می‌دهند. پنجشیر از روزهای گذشته در محاصره طالبان قرار گرفته و دسترسی این ولایت به برق و مخابرات و اینترنت همچنان قطع است. شبکه الجزیره در گزارشی به نقل از یکی از ساکنان می‌گوید مغازه‌ها و بازارها خالی از ارزاق شده است.

امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری پیشین افغانستان یکشنبه در نامه‌ای به سازمان ملل نسبت به وقوع فاجعه‌ انسانی در پنجشیر هشدار داده و خواستار دخالت این نهاد برای شکستن محاصره پنجشیر شده بود.