به گزارش خبرگزاری رویترز، شامگاه سه‌شنبه ۷ سپتامبر/۱۶ شهریور وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد رابرت مالی، نماینده آن کشور در امور ویژه ایران در راس هیأتی وارد مسکو و پاریس می‌شود. در این بیانیه آمده است: هدف از این سفر گفت‌وگو با مقامات فرانسوی و روس درباره «برنامه هسته‌ای ایران و ضرورت دستیابی سریع به یک تفاهم در زمینه بازگشت متقابل به رعایت برنامه جامع اقدام مشترک» است.

۳۰ خرداد / ۲۰ ژوئن، همزمان با اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی (عضو هیئت مرگ) در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، دور ششم مذاکرات احیای برجام در وین پایان یافت و تیم‌های مذاکره‌کننده برای مشورت و دریافت رهنمودهای لازم به پایتخت‌های خود بازگشتند. دور هفتم مذاکرات به تشکیل دولت سیزدهم موکول شد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دوشنبه گذشته اعلام کرد که ایران در هر حال به مذاکرات بازمی‌گردد:

«اصل گفت‌وگوها انجام خواهد شد و ایران بارها در سطوح مختلف این اجماع حاکمیتی را اعلام کرده مذاکراتی که برای اطمینان از اجرای بی‌کم‌وکاست تعهدات آمریکا ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ بین ایران و ۱+۴ شروع شده، حتماً ادامه می‌یابد.»

گزارش آژانس به شورای حکام

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که نام او افشا نشده به رویترز گفت رابرت مالی چهارشنبه ۸ سپتامبر/۱۷ شهریور وارد مسکو می شود و بعد از یک روز اقامت در پایتخت روسیه، جمعه همین هفته به پاریس سفر می‌کند. قرار است در پاریس نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با مقامات ارشد بریتانیا، فرانسه و آلمان دیدار و گفت‌وگو کند.

آمریکا قصد دارد در این دیدارها طرف‌های روسی و سه قدرت اروپایی را مجاب کند که گفت‌وگوها صرفا بر سر شواری حکام و گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محدود نماند.  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه ۱۶ شهریور در وین اعلام کرد که فعالیت‌های آژانس و بازرسان آن در ایران «به طور جدی» تضعیف شده است. علاوه بر این در این گزارش یادآوری شده است که ایران هنوز توضیحات لازم در مورد ذرات اورانیوم در چهار مرکز هسته‌ای اعلام نشده که اسرائیل آن‌ها را افشا کرده بود ارائه نداده است. این فعالیت‌ها ناظر به برنامه هسته‌ای ایران پیش از توافق برجام است.

آژانس همچنین اعلام کرده حجم اورانیوم ایران با غنای ۲۰ درصد اکنون به ۸۴ کیلو و ۳۰۰ گرم  و میزان اورانیوم ایران با غنای ۶۰ درصد از دو کیلو و ۴۰۰ گرم در اواسط بهار سال جاری به ۱۰ کیلوگرم افزایش یافته است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواسته هرچه سریع‌تر ابهامات درباره برنامه هسته‌ای خود را برطرف کند.

تعیین مسیر دیپلماسی هسته‌ای با ایران

مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه مصاحبه با رویترز گفت در دیدار و گفت‌وگو با مقامات روس و با نمایندگان سه قدرت اروپایی در مسکو و پاریس تعیین مسیر دیپلماسی هسته‌ای در مذاکرات با ایران در دستور کار قرار دارد.

به گفته این مقام آمریکایی، ایالات متحدهآمریکا هنوز از تاریخ از سرگیری مذاکرات احیای برجام در دور هفتم اطلاع ندارد و در همان حال به گفته او برنامه هسته‌ای ایران همچنان بدون وقفه ادامه دارد. این مقام آمریکایی گفت:

«ما همچنین درباره این موضوع بحث می‌کنیم که اگر ایران علاقه‌ای به بازگشت به توافق نداشته باشد و یا بازگشت به توافق را به شرایطی مشروط کند که برای آمریکا قابل قبول نباشد، چه بدیلی می‌توان در نظر گرفت.»