رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه یکشنبه ۱۲ سپتامبر/ ۲۱ شهریور بعد از بازگشت از تهران، در یک نشست خبری در فرودگاه وین، در جمع خبرنگاران توافق به دست آمده در تهران، یک توافق قطعی نیست، بلکه صرفاً راه را برای دیپلماسی بازمی‌کند:

«این یک راهکار قطعی نیست. یعنی نمی‌‌توان آن را به عنوان یک راهکار قطعی در نظر گرفت؛ دست‌کم از نظر من یک راهکار فوری و ضروری بود، اقدامی برای اینکه به دیپلماسی فرصت بدهیم.»

رفائل گروسی صبح یکشنبه در آخرین فرصت باقی‌مانده پیش از برگزاری شورای حکام، در دیدار و گفت‌وگو با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بر سر تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس در تأسیسات هسته‌ای ایران به توافق رسید. ایران با توجه به مصوبه هسته‌ای مجلس در اواخر دولت روحانی، دسترسی بازرسان آژانس به این دوربین‌ها را قطع کرده و تهدید کرده بود تصاویر ضبط‌شده دوربین‌ها را پاک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروسی در ادامه نشست خبری‌اش در بازگشت از تهران گفت:

«ما موفق شدیم مشکل بزرگی را از میان برداریم: عدم اطلاع از فعالیت‌هایی که در تأسیسات هسته‌ای ایران انجام می‌شود. ما تا روز گذشته با این مشکل درگیر بودیم.»

رویترز می‌نویسد حافظه دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تأسیسات هسته‌ای ایران هر سه ماه یک بار باید تعویض شوند.   

نیازی به صدور قطعنامه نیست

این احتمال وجود داشت که قدرت‌های غربی در نشست فصلی شورای حکام قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کنند. گروسی گفت:

«نیازی به صدور قطعنامه نیست. ما الان یک راه‌حل داریم.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به پرسش خبرنگاران که با توجه به وقفه‌ای که در دسترسی بازرسان آژانس به تأسیسات هسته‌ای ایران پیش آمد، آیا اطلاعات آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران همچنان کامل و قابل اتکاست، سکوت کرد. گروسی گفت اکنون آژانس به امکانات فنی لازم [برای نظارت بر تأسیسات هسته‌ای ایران] مجدداً دسترسی پیدا کرده است:

«بازسازی و چیدن قطعات پازل قدم بعدی است. ابتدا باید در مذاکرات احیای برجام پیشرفتی حاصل شود. در حال حاضر اما به اطلاعات لازم دسترسی داریم و خلائی ایجاد نشده است.»

یکی دیگر از موارد اختلاف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران ذرات اورانیوم کشف‌شده در تأسیسات اعلام‌نشده ایران قبل از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ است که نخستین بار نخست‌وزیر سابق اسرائیل با اتکا به اسناد به‌دست‌آمده از انباری در حوالی تهران آن را افشا کرده بود. گروسی گفت:

«پس از نشست‌ها و گفت‌وگوها در وین به تهران باز خواهم گشت و با مقام‌های ارشد ایرانی گفت‌وگو خواهم کرد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش فصلی خود به شورای حکام اعلام کرده بود حجم اورانیوم ایران با غنای ۲۰ درصد اکنون به ۸۴ کیلو و ۳۰۰ گرم  و میزان اورانیوم ایران با غنای ۶۰ درصد از دو کیلو و ۴۰۰ گرم در اواسط بهار سال جاری به ۱۰ کیلوگرم افزایش یافته است.

شورای حکام دوشنبه ۱۳ سپتامبر/۲۲ شهریور تشکیل جلسه می‌دهد.