فدراسیون فوتبال ایالات متحده آمریکا به مطالبه زنان فوتبالیست برای دستمزد برابر جامه عمل پوشاند: زنان و مردان فوتبالیست درآمدی یکسان خواهند داشت. 

مگان راپینو، ستاره فوتبال آمریکایی و فعال حقوق زنان و ال‌جی‌بی‌تی‌کیو مدت‌هاست برای برابری دستمزد فوتبالیست‌های زن با همتایان مرد در آمریکا مبارزه کرده است. پس از چندین سال سرانجام فدراسیون ملی فوتبال تصمیم گرفت که به زنان فوتبالیست نیز حقوقی برابر با مردان پرداخت کند. فدراسیون فوتبال این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد:

«فوتبال ایالات متحده متقاعد شده است که ساختار دستمزد واحد، بهترین راه برای پیشرفت این ورزش در ایالات متحده است.»

این اتحادیه همچنین می‌کوشد که مبلغ جایزه را در جام‌های جهانی برابر کند. در طول جام جهانی زنان در سال ۲۰۱۹، کشورهای شرکت‌کننده بیش از ۲۵ میلیون یورو برای توزیع میان برندگان در اختیار داشتند. در حالی که یک سال پیش از آن، مردان فوتبالیست بیش از ۳۳۸ میلیون یورو جایزه دریافت کردند.

مگان راپینو سال‌هاست که برای حقوق برابر زنان و مردان مبارزه می‌کند. او در اوایل سال جاری گفت

«من مورد احترام نیستم، حتی نادیده گرفته می‌شوم زیرا من یک زن هستم… و به من گفته شده که دستمزد من بیشتر نیست زیرا یک زن هستم. برای هر جام که برنده می‌شویم و جوایز بسیاری به ما اهدا می‌شود، کمتر به ما پرداخت می‌شود.»

راپینو که در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ با تیم ایالات متحده قهرمان جهان شد، ۲۰۱۲ لزبین بودن خود را آشکارسازی کرد و کنشگری است که علاوه بر مبارزه برای دستمزد برابر، به جنبش کوییر و ال‌جی‌بی‌تی (LHBTI) نیز کاملاً متعهد است.

مگان راپینو و زنان فوتبالیست آمریکایی در توکیو – عکس: خبرگزاری فرانسه

تمام اعضای تیم فوتبال زنان آمریکا، ماه مارس سال ۲۰۱۹ در شکایتی حقوقی از فدراسیون به‌علت «تبعیض جنسیتی نظام‌مند» شکایت کرد. این ۲۸ بازیکن زن، همزمان با روز بین‌المللی زن (هشتم مارس) شکایت تیم فوتبال زنان آمریکا از فدراسیون فوتبال را اعلام کردند. 

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در جام جهانی سال ۲۰۱۹ با پیروزی دو بر صفر در برابر هلند، برای چهارمین بار قهرمان جام جهانی فوتبال زنان شد. 

مگان راپینو، کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا که در مسابقه فینال در سراسر جهان درخشید، در آن زمان درباره دستمزد برابر گفت:

«من فکر می‌کنم همه آماده هستند تا این گفت‌وگو را پیش ببریم و وارد مرحله بعد شویم.» 

راپینو همچنین گفت:

«فکر می‌کنم دیگر از این مرحله عبور کرده‌ایم: این که آیا ارزشش را داریم، آیا باید به ما دستمزد برابر پرداخت شود، آیا بازار برای هر دو یکسان است؟…»

راپینو در این مسابقات کفش طلایی و توپ طلایی را به‌عنوان بهترین گلزن و بهترین بازیگر دریافت کرد. 

تیم فوتبال زنان آمریکا در تمام دوره‌های جام جهانی حضور داشت، چهار دوره قهرمان جام شد (در سال‌های ۱۹۹۱، ۱۹۹۹ ، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹) و هیچ‌گاه به کمتر از مقام سوم رضایت نداد اما دستمزد این زنان به مراتب کمتر از تیم ملی فوتبال مردان آمریکا بود. مردان فوتبالیست آمریکا هرگز قهرمان جام جهانی نشدند و بهترین نتیجه‌ای که در مسابقات جام جهانی کسب کردند مربوط به جام جهانی سال ۱۹۳۰ اروگوئه بود که در آن تیم فوتبال مردان آمریکا به مقام سوم دست یافت.