سردار مجید ارجمندفر، جانشین قرارگاه حمزه سپاه پاسداران ایران دوشنبه ۲۹ شهریور گفت:

«چهار مقر گروهک‌های ضدانقلاب در پاسخ به تحرکات این گروه‌ها در جدار مرزی ایران با شمال عراق با گلوله‌های هوشمند مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شد.»

ارجمندفر افزود:

«‌این گروهک‌های ضد‌انقلاب با فاصله کمی در جدار مرز ایران مستقر شده بودند که در این زمینه هشدارهای لازم را داده بودیم.»

محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی روز گذشته، یکشنبه ۲۸ شهریور به دولت عراق و اقلیم کردستان هشدار داد و گفت باید با گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی برخورد کنند.

باقری گفت:

«عملیات‌ ما در برخورد با گروهک‌های ضد انقلاب ادامه خواهد داشت و هیچ‌گونه شیطنتی را در این مرز‌ها تحمل نمی‌کنیم.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز یک هفته قبل از آن، یکشنبه ۲۱ شهریور، در دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در تهران بر لزوم «خلع سلاح» و «اخراج سریع» گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی از اقلیم کردستان عراق تأکید کرده بود.

جانشین قرارگاه حمزه سپاه ایران با اشاره به این هشدارها گفت:

«باید این گروهک‌ها تکلیف خود را ‌مشخص کنند؛ چرا که ما گفته‌ایم که آن‌ها هر کجا باشند، به‌عنوان خاک دشمن محسوب می‌شود و ما بر خود وظیفه می‌دانیم که علیه آن‌ها عملیات انجام دهیم.»

نیروی زمینی سپاه گفته است در عملیات حمله به مقر کردهای ایرانی از پهپادهای انتحاری و رزمی و همچنین «توپخانه‌های هوشمند و نقطه‌زن» استفاده کرده است.

حملات اخیر سپاه پاسداران به مناطقی در شمال کردستان عراق از دو هفته پیش آغاز شد و رسانه‌های کردزبان گزارش داده‌اند که در این حملات از جنگنده و پهپادها برای بمباران برخی مناطق کوهستانی استفاده شده است.

حزب دموکرات کردستان ایران هفته گذشته اعلام کرد که پیشمرگه‌های این حزب چند پهپاد انتحاری را ساقط کرده‌اند. این حزب در توییتر نوشت قطعات این پهپادها از سوی کشورهایی چۆن لهستان، مجارستان، چین و آمریکا ساختە شدەاند و در اختیار سپاه پاسداران رژیم ایران قرار گرفتە است.

در اقلیم کردستان عراق حزب‌های دموکرات کردستان (حدک)، دموکرات کردستان ایران (حدکا)، کومله (سازمان کردستان حزب کمونیست ایران) و حیات آزاد کردستان (پژاک) مقر دارند.

دولت مرکزی عراق و مقام‌های اقلیم کردستان تاکنون علیه حملات اخیر سپاه پاسداران به خاک اقلیم کردستان به‌شکل رسمی اعتراضی نکرده‌اند. این موضوع این گمانه را پیش کشیده است که حملات سپاه با توافق مقام‌های عراقی از جمله در سفر اخیر الکاظمی به تهران انجام می‌شوند.