کابل ــ طالبان دو گردان انتحاری تحت نام گردان‌های «لشکر منصوری» در استان‌های شمال شرقی افغانستان، بدخشان و قندوز ایجاد کرده اند.

معزالدین احمدی سخنگوی مولوی امان الدین منصور، والی بدخشان تأسیس گردان انتحاری در این ولایت را برای «مبارزه در برابر هر نوع خطر احتمالی» دانست.

پیشتر در قندوز (کندز) نیز گردان مشابهی از «لشکر منصوری» تشکیل شده بود که کنترل فرودگاه قندوز را در دست دارد.

طالبان این واحدهای انتحاری را «استشهادی» می‌نامند؛ شیوه‌ای که مهاجم انتحاری مـواد منفجره را بر بدنش جاسازی می‌کند و دشمن خود را هدف قرار می‌دهد.

خبرگزاری دولتی باختر افغانستان گزارش داده که وظیفه‌ این واحد‌ها مقابله با هر نوع حمله احتمالی از سوی مخالفان طالبان‌ است.

فصیح الدین فطرت لوی درستیز [رئیس ستاد کل] قوای مسلح یک روز پیش از اعلام تأسیس گردان انتحاری در بدخشان در این شهر در سخنانی گفته بود که «هرکس در برابر نظام [طالبان] دست به شورش بزند، سرکوب خواهد شد».

واحد کماندویی «بدری» طالبان که امنیت فرودگاه کابل را تامین می‌کند، نیز انتحاری‌ست و شرط نخست عضویت در این واحد آماده بودن برای انجام عملیات انتحاری در جریان حملات‌ است.

واحدهای انتحاری طالبان با تجهیزات نظامیان امنیت ملی افغانستان مجهز شده اند که بیشتر جنگ افزار مدرن امریکایی دراختیار داشتند.

عملیات انتحاری در استان‌های شمال شرقی افغانستان، به ویژه در بدخشان، نسبت به سایر ولایت‌ها کمتر انجام شده است.

ایجاد واحدهای انتحاری طالبان در حالی‌ست که تصور می‌شد با بیرون شدن تمام نیروهای خارجی از افغانستان و قدرت گرفتن طالبان، حمله‌های انتحاری از بین می‌رود. اما ساخت این واحدهای انتحاری نشان می‌دهد که طالبان این سیاست جنگی مرگبار را تغییر نداده اند.

پس از تسلط طالبان در افغانستان خونین‌ترین حمله انتحاری در فرودگاه کابل انجام شد و نزدیک به سه‌صد تن را به کام مرگ فرستاد که «داعش» مسؤولیت آن را به عهده گرفت.

دربیست سال گذشته طالبان نیز صدها عملیات انتحاری را در افغانستان انجام داده اند و در کنار نظامیان پیشین افغانستان، هزاران فرد ملکی را نیز به کام مرگ فرستادند.