به‌گزارش رویترز، تلویزیون المنار وابسته به حزب‌الله لبنان پنج‌شنبه شب یکم مهر / ۲۳ سپتامبر در کانال تلگرامی خود از ورود دومین کشتی حامل گازوئیل از ایران به بندر بانیاس سوریه خبر داد.

شبکه المنار گفته است این محموله ساعت ۲۲ پنج‌شنبه (به وقت محلی) به سوریه رسیده است.

دفتر اطلاع‌رسانی حزب‌الله لبنان نیز جمعه ۲ مهر / ۲۴ سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای این خبر را تأیید کرد.

حزب‌الله، گروه شیعه نزدیک به ایران می‌گوید محموله‌های سوخت بحران فلج‌کننده انرژی در لبنان را کاهش می‌دهد، در حالی که نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، گفته است که وارد کردن محموله‌های سوخت ایران نقض حاکمیت لبنان است.

میقاتی شنبه گذشته در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفته بود:

«البته من نگران نیستم که تحریم‌ها علیه لبنان اعمال شود زیرا این عملیات بدون دخالت دولت لبنان انجام شده است.»

سوریه و ایران تحت تحریم‌های آمریکا هستند و به همین دلیل در لبنان این نگرانی وجود دارد که با وارد کردن سوخت از ایران، لبنان نیز مورد تحریم قرار بگیرد و وضعیت ناگوار اقتصادی آن بدتر از این شود.

شبکه المیادین لبنان که دیدگاه آن به سیاست‌های ایران نزدیک است، شامگاه چهارشنبه ۳۱ شهریور / ۲۲ سپتامبر از ورود پنجمین کاروان حامل سوخت ایران به لبنان خبر داده بود.

نخستین محموله‌های سوخت ایران ۲۵ شهریور / ۱۶ سپتامبر از طریق مرز زمینی هرمل – القصیر وارد لبنان شد.

لبنان از بحران اقتصادی در رنج است. این بحران پس از انفجار بزرگ بیروت در سال ۲۰۲۰ تشدید شد. این کشور با بحران کمبود سوخت نیز مواجه است و همین مسئله موجب شده است تا برق در شهرهای لبنان مدام قطع شود.

حسن نصر‌الله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، برای کاستن اعتراضات مردمی، از حرکت کشتی‌های حامل سوخت ایران به لبنان خبر داد.

حسن نصر‌الله به‌تازگی اعلام کرد که «مقدمات اداری برای ارسال کشتی سوم حامل بنزین از ایران نیز انجام شده است» و «کشتی چهارم نیز حامل گازوئیل خواهد بود».  او همچنین گفت دولت جدید نجیب میقاتی درباره کشتی‌های بعدی تصمیم خواهد گرفت.

در همین حال شرکت دولتی برق لبنان روز گذشته (پنج‌شنبه) اعلام کرد که به دلیل کمبود سوخت در پایان ماه سپتامبر دیگر برق وجود ندارد. این شرکت افزود ذخایر سوخت نیروگاه‌ها تا پایان ماه سپتامبر کفایت می‌کنند.

به‌گفته این شرکت دو نیروگاه ذوق مصبح و الجیه در غرب لبنان فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند.

شرکت برق لبنان با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی و مالی کشور و عرضه نفت عراق، گفته که در تلاش است تا حداقل منبع برق پایدار را برای طولانی‌ترین مدت ممکن تضمین کند.

اطلاعیه شرکت برق لبنان در شرایطی منتشر شده که مردم لبنان از چند ماه پیش با قطعی گسترده برق روبه‌رو شده‌اند و جریان برق تنها به دو ساعت در روز رسیده است و فعالیت بخش‌های حیاتی مانند بیمارستان‌ها را تهدید می‌کند.

دومین کشتی حامل سوخت ایران در حالی وارد بندر بانیاس سوریه شده که یک منبع در وزارت خارجه لبنان به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفته است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده، در بازگشت از آمریکا به بیروت و دمشق سفر خواهد کرد.

در صورت درستی این گزارش، این نخستین سفر یک مقام خارجی به لبنان پس از تشکیل دولت جدید در این کشور خواهد بود.