هه نگاو، سایت خبری که اخبار مربوط به نقض حقوق بشر در کردستان را پوشش می‌دهد، نوشت روز پنج‌شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ (۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱)، یک شهروند بازداشت شده اهل شهرستان سیروان از توابع استان ایلام با هویت امیرحسین حاتمی ۲۲ ساله در اثر شکنجه و ضرب و شتم ماموران زندان فشافویه (تهران بزرگ) به قتل رسیده است.

به نوشته هه نگاو، حاتمی در بازار تهران مشغول به کار بوده و چند روز پیش از قتل به دلیل درگیری با یک فرد دیگر به دست نیروی انتظامی بازداشت می شود.

سوم مهر ماه یک ویدئو کوتاه از تجمع خانواده و بستگان امیرحسین حاتمی در مقابل زندان بزرگ تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. آن‌ها عکس هایی از امیرحسین را در دست داشتند و شعار می‌دادند قوه قضاییه جوابگو، جوابگو.

در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، صدای شیوه و گریه زنان عزادار به گوش می‌رسد و در یک صحنه نیز یکی از افراد به زبان کردی از جمعیت معترض می‌خواهد که در یک گوشه روبروی در ورودی زندان بایستند.

پیشتر گفته شده بود که پدر امیرحسین گفته است تا زمانی که مسئولان سازمان زندان‌ها دلیل قتل فرزندش را اعلام نکنند، حاضر به تحویل گرفتن جنازه او نیست.

امیرحسین حاتمی سومین فردی است که در یک هفته گذشته در زندان به قتل می‌رسد.

شاهین نصیری، شاهد شکنجه نوید افکاری، کشتی گیر جوانی که شهریور ۱۳۹۹ در زندان شیراز اعدام شد، در سی ام شهریور در زندان اوین تهران جان باخت.

میثم رضایی، متهم ردیف اول پرونده «مفتاح رهنورد» هم در ۲۸ شهریور در زندان جان باخت. دستگاه قضایی و سازمان زندان های جمهوری اسلامی ایران با وجود اینکه «فوت» شاهین نصیری و میثم رضایی را تأیید کرده اما در باره دلیل جان باختن آن‌ها توضیحی نداده است.