همزمان با ورود نیروهای ارتش اسرائیل برای دستگیری فلسطینی‌ها در سراسر کرانه باختری، درگیری شدیدی بین فلسطینیان و نیروهای امنیتی اسرائیل روی داده است.

سربازان اسرائیل صبح روز یکشنبه اعلام کردند که نیروهای یگان ویژه در شهر برقين‎ در غرب جنین، قباتیه و بیت عنان در شمال اورشلیم تعدادی فلسطینی را دستگیر کرده‌اند.

عملیات دستگیری قبل از نیمه‌شب‌ شنبه شب آغاز شد و نیروهای دوودوان (واحد دفاعی ارتش اسرائیل) یک مظنون را به همراه سلاح خود در جنین بدون هیچ گونه مقاومتی دستگیر کردند. کمی بعد از نیمه شب، این نیروها حمله دیگری را در روستای کفر دان در شمال شهر محل درگیری انجام دادند و فلسطینی دیگری را دستگیر کردند.

در حمله دیگری در روستای برقین در نزدیک جنین که در ساعات قبل از ظهر روز یکشنبه انجام شد، ارتش اسراییل یک مظنون فلسطینی مسلح دیگر را هدف قرار داد. تیراندازی پس از آن رخ داد که نیروهای ارتش اسرائیل خانه‌ای را که مظنون در آن مخفی شده بود، محاصره کردند و خواستار خروج او شدند. فرد مظنون در پی درگیری مسلحانه توسط نیروهای ارتش اسرائیل مجروح شد. او دستگیر و به همراه سلاح خود بازداشت شد.

دومین درگیری مسلحانه در برقین بین فلسطینی‌ها و نیروهای دوودوان و نیروهای یامان از پلیس اسرائیل رخ داد. یکی از مظنونان که توسط رسانه‌های فلسطینی به نام «اسامه سوباح»، ۲۲ ساله معرفی شده، کشته شده است.

سه فلسطینی مسلح دیگر نیز در درگیری در بیت عنان در نزدیکی شهر بیدو با نیروهای یامان کشته شدند. به گفته رسانه‌های فلسطینی، نیروهای ارتش اسرائیل یک ساختمان را در منطقه عین عجب در نزدیکی بیت عنان محاصره کردند و پس از آن مشاهده شد که جسدی را با خود حمل می‌کنند. رسانه‌های فلسطینی همچنین از درگیری در روستای بیت فجار در جنوب بیت لحم و حبرون خبر دادند.

اسرائیل می‌گوید فلسطینی‌هایی که توسط نیروهای ارتش اسرائیل کشته شده‌اند متعلق به حماس هستند. اسرائیل می‌گوید که نمی تواند مطمئن شود که آیا این گروه در پاسخ به اسرائیل موشک می‌زند یا خیر.

نیروهای امنیتی اسرائیل می‌گویند در حملات شبانه‌ در کرانه باختری به دنبال دستگیری فلسطینیان تحت تعقیب و همچنین کشف کارگاه‌های غیر رسمی تولید سلاح‌های غیرقانونی و وجوهی هستند که می‌تواند برای تروریسم استفاده شود.

یک منبع امنیتی به روزنامه اوشلیم پست گفت که جنین یکی از شهرهای محل درگیری و خشونت در کرانه باختری است.

اوایل شب، رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند که فلسطینی‌ها به سمت پاسگاه جلامه در نزدیکی جنین تیراندازی کرده‌اند. از زمان فرار شش زندانی از زندان گیلبوآ در اوایل این ماه، خشونت در نزدیکی ایست بازرسی مکرر بوده و دو تن از زندانیان به جنین فرار کردند. هر شش زندانی در عرض دو هفته بازداشت شدند.

این درگیری‌ها درست یک روز پس از آن اتفاق می‌افتد که محمدعلی خبیسا، ۲۸ ساله در درگیری با سربازان ارتش اسرائیل در نزدیکی بیته، در جنوب نابلس در کرانه باختری کشته شد.