سرانجام روز سرنوشت برای آلمان و البته اتحادیه‌اروپا فرارسید. از صبح‌ امروز، ۲۶ سپتامبر، حوزه‌‌های را‌ی‌گیری برای بیستمین انتخابات فدرال آلمان آغاز به کار کرده‌اند. پس از ۱۶ سال، سرانجام آنگلا مرکل کنار خواهد رفت تا دوران جدیدی آغاز شود. 

تا آنجا که به موضوع مهاجرت و پناهندگان مربوط می‌شود، مرکل کارنامه نسبتا قابل قبولی دارد. او در در سال ۲۰۱۵ درهای آلمان را گشود تا این کشور پذیرای نزدیک به یک میلیون مهاجر باشند. برخی از این مهاجران امروز با کسب شهروندی آلمانی به پای صندوق‌های رای می‌روند و گزارش‌های غیررسمی حاکی است که انتخاب نخست آنها بیشتر حزب رقیب مرکل یعنی حزب سوسیال‌دموکرات (SPD) خواهد بود؛ حزبی که بنابه نظرسنجی‌ها نیز موقعیت بهتری در مقایسه با اتحاد مسیحی دارد. 

حدود ۶۰ میلیون می‌توانند در انتخابات شرکت کنند که از این میان هفت میلیون و چهارصد هزار نفر آنها مهاجران سابق هستند. با توجه به جمعیت مهاجرانی که در صف دریافت ملیت آلمانی اند، این سهم در آینده افزایش خواهد یافت.

بر اساس پایگاه اطلاعات پناهندگی (AIDA) و داده‌های شورای اروپایی پناهندگان و تبعیدیان (ECRE) ، در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۲۹ هزار نفر ملیت آلمانی دریافت کرده بودند که حدود پانزده هزار نفر آنها سوری، عراقی، ایرانی و افغانستانی بودند. 

بر اساس آمار رسمی آلمان، ۴۱۰۰ نفر سوری در سال ۲۰۲۰ ملیت آلمانی دریافت کردند. و نیز ۲۶۰۰ نفر عراقی، نزدیک به ۲۰۰۰ نفر ایرانی، ۱۷۰۰ نفر افغانستانی و  ۱۲۰۰ نفر پاکستانی.

 ۵۸۰۰ نفر از کسانی نیز که در سال ۲۰۲۰ ملیت آلمانی گرفتند، از آفریقا آمده بودند،‌ به ویژه از مراکش و البته از اریتره، اتیوپی، سومالی، نیجریه، گینه ، کامرون و کنگو.

بسیاری از این مهاجران و پناهجویان اگرچه در زمان مرکل توانستند وارد آلمان بشوند و ملیت آلمانی دریافت کنند، از مواضع اخیر محافظه کاران  در مورد مهاجرت و  البته سیاست خارجی ناامید شده‌ا‌ند. 

دشمن اصلی مهاجران و پناهجویان در آلمان، حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» است؛ اما اتحاد احزاب دموکرات مسیحی و اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن نیز دوست مهاجران و پناهجویان به حساب نمی‌آید.

محافظه‌کاران خواستار تسریع اخراج و ترک خاک پناهجویانی هستند که با درخواست پناهندگی‌شان موافقت نشده یا جرمی را مرتکب شده‌اند. نگاه آنها به فرایند پذیرش مهاجران نیز کاملا اقتصادی و تجاری است. و صرفا موافق پذیرش پناهندگی آن دسته از مهاجرانی هستند که در چرخه اقتصادی کشور می‌‌توانند جایگاهی را اشغال کنند و در واقع به «درد» می‌خورند. آنها همچین اصرار دارند بسیاری از کشورهای مبدا مهاجرت «امن» شناخته شود که این یعنی پناهندگی مهاجران از این کشورها نباید پذیرفته شود.

به تازگی نظرسنجی‌ای در مورد انتخابات آلمان میان اعضای یک گروه مهاجر سوری به آلمان در فیس بوک برگزار شد. از آنها پرسیده شده بود اگر امکان شرکت در انتخابات را داشتند به کدام حزب رای می‌دادند؟ انتخاب اول اکثر پاسخ‌دهندگان حزب سوسیال‌دموکرات (SPD) بود. پس از سوسیال‌دموکرات‌ها، سبزها در جایگاه دوم قرار گرفتند. و جایگاه سوم: گزینه «انتخابات برای من مهم نیست.»

حزب سوسیال‌دموکرات، در برنامه انتخاباتی خود در مقایسه با رقیب اصلی خود روی خوش‌تری نسبت به مهاجران و پناهندگان نشان داده‌ است. سیاست مهاجرتی آنها اگر به اندازه چپ‌ها (حزب چپ یا «دی لینکه») باز و گشوده نیست، در عین حال مهاجرت را منبعی برای غنای فرهنگی و اجتماعی کشور می‌داند. این حزب می‌خواهد شرایط دریافت اقامت را برای کسانی که در جامعه آلمان ادغام شده‌اند تسهیل کند و البته اجازه بدهد پناهجویان راحت‌تر بتوانند اعضای خانواده خود را به آلمان بیاروند. سوسیال‌دموکرات‌ها همچنین مخالفان برخوردهای امنیتی و پلیسی و شکار و پس‌راندن قهری مهاجران در مرزها و آب‌ها هستند.