اداره تحقیقات فدرال پاکستان اعلام کرد ۱۰ تبعه ایران که از روش‌های غیر قانونی کارت شناسایی ملی پاکستانی را به دست آورده‌ بودند روز پنج‌شنبه ۸ مهر / ۳۰ سپتامبر در کراچی بازداشت کرده است.

یکی از سخنگویان اداره تحقیقات فدرال پاکستان گفت در عملیاتی که در چندین نقطه مختلف انجام شد در مجموع ۱۰ ایرانی که کارت شناسایی را با روش‌های غیر قانونی به دست آورده بودند بازداشت کرده‌اند.

کارت شناسایی ملی (CNIC) پاکستان تنها برای کسانی که شهروند پاکستان هستند و بیش از۱۸ سال سن دارند توسط مقام‌های پاکستانی صادر می‌شود.

داشتن این  کارت برای شرکت در انتخابات، بازکردن حساب بانکی، اخذ پاسپورت پاکستانی، گرفتن گواهینامه رانندگی، خرید خودرو و زمین، خرید بلیط هواپیما و قطار و تلفن همراه و گرفتن اشتراک آب و برق و گاز، رفتن به دانشگاه و تحصیلات عالیه ضروری است.

اداره تحقیقات فدرال پاکستان همچنین گفت این ایرانی‌ها – با کمک عوامل ایرانی و پاکستانی- قصد سفر به قطر با پاسپورت پاکستانی را داشتند.

دایره ضد قاچاق انسان در پاکستان سه تیم را مأمور پی‌گیری این موضوع کرده و بر اساس اطلاعاتی که به دست این دایره رسیده بود در نهایت و طی عملیاتی مظنونان را بازداشت می‌کند.

اداره تحقیقات فدرال پاکستان اکنون تحقیقاتی را در رابطه با افسران ارشد و کارمندان دفتر ثبت و داده‌‌های ملی (NADRA) آغاز کرده است.

سخنگوی اداره تحقیقات گفت:

«روند حقوقی تحقیقات و تعقیب قضایی از مقامات و کارمندان دفتر ثبت و داده‌‌های ملی آغاز شده و تا کنون یک معاون مدیر و دستیار مدیر این دفتر به دلیل قبول رشوه بازداشت شده‌اند.»

برای ایرانیانی که توسط اداره تحقیقات فدرال پاکستان بازداشت شده‌اند پرونده‌ای در دستگاه قضایی این کشور باز شده است.

به این افراد بر اساس قانون جنایی خارجیان مصوب ۱۹۴۶ اتهام وارد شده است.

اداره تحقیقات فدرال پاکستان از سال ۲۰۱۵ ردیابی کارت‌های شناسایی تقلبی یا غیر قانونی را آغاز کرده است.

ماه ژوئیه امسال یک مقام پاکستانی وجود ۴ میلیون کارت شناسایی ملی جعلی در پاکستان را تکذیب کرد.

پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر وجود میلیون‌ها کارت شناسایی جعلی در پاکستان و احتمال استفاده شبه‌نظامیان و تروریست‌های خارجی از این کارت‌ها مطرح شده بود.