ذبیح الله مجاهد، سخنگوی پیشین گروه تروریستی طالبان که حالا در دولت «امارات اسلامی افغانستان» در مقام معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ قرار گرفته، در توییتر نوشت انفجاری در نزدیکی دروازه مسجد عیدگاه رخ داده و جان شماری از غیرنظامیان را گرفته است.

او در باره شمار افرادی که در جریان این حادثه جان باختند یا مجروح شدند توضیح بیشتری نداد.

شبکه خبری «طلوع» افغانستان هم در یک خبر فوری به نقل از مجاهد وقوع این انفجار را تأیید کرد و نوشت: انفجار در حالی رخ داده است که مراسم فاتحه خوانی (ترحیم) مادر ذبیح الله مجاهد در مسجد عیدگاه در حال برگزاری بوده است.

این دومین «اقدام انتحاری» در کابل در نزدیک به دو ماهی است که طالبان دوباره بر پایتخت افغانستان مسلط شده‌اند.

در نخستین حمله که گروه «داعش خراسان» مسئولیت آن را پذیرفت در نزدیکی میدان هوایی، ۲۰۰ غیرنظامی از مردم افغانستان و ۱۳ نظامی آمریکایی کشته شدند.

کشته‌شدن یک خبرنگار در جلال‌آباد

شامگاه شنبه نیز در جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار تیراندازی افراد ناشناس جان سه تن را گرفت. کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان هویت یکی از کشته شدگان را «سید معروف سادات»، از خبرنگاران محلی اعلام کرد.

براساس گزارش این کمیته، سادات در حالی که به همراه یکی از نزدیکانش در مسیر رفتن به خانه بوده هدف شلیک گلوله قرار گرفته است.

روزنامه هشت صبح نوشته دو فردی که سادات همراه آنان در خودرو بوده، از اعضای طالبان بوده‌اند و در جریان این حادثه کشته شدند.

بر پایه این گزارش فرزند سادات و یک غیرنظامی دیگر نیز در بر اثر تیراندازی مجروح شده‌اند. شبکه خبری طلوع نیز صبح امروز از جان باختن «یک کودک» که در این حادثه زخمی شده بود، خبر داد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را نپذیرفته است اما روزنامه هشت صبح نوشته است ولایت ننگرهار در این اواخر شاهد تحرکات گروه داعش بوده است. این گروه در ننگرهاذ اعضای طالبان را در یک رشته حملات هدف قرار داده است.

مقام‌های طالبان هم داعش را مسئول این اقدام تروریستی دانسته اند. بلال کریمی که از او به عنوان معاون ذبیح الله مجاهد در رسانه‌های افغانستان نام برده می‌شود در پیوند با همین موضوع به طلوع نیوز گفت: در جستجوی نیروهای طالبان یک مخفیگاه داعش کشف شد و شماری از افراد داعش که در این مخفیگاه حضور داشتند کشته و شماری هم بازداشت شدند.