به‌گزارش روزنامه همشهری، آرمان عبدالعالی، زندانی جوان محکوم به اعدام به‌صورت موقت از مجازات مرگ نجات یافت و حکم اعدام او به تعویق افتاد.

بنا به این گزارش آرمان عبدالعالی قرار بود بامداد چهارشنبه ۲۱ مهر به همراه چند نفر دیگر که به اعدام محکوم شده بودند پای چوبه دار برود.

همشهری نوشته است ظهر روز گذشته، سه‌شنبه ۲۰ مهر دستور توقف حکم اعدام او و محکومان دیگر از سوی دادسرای جنایی تهران ابلاغ شد. با این حال گفته‌ شده که آرمان عبدالعالی به‌زودی و احتمالاً شنبه آینده پای چوبه دار خواهد رفت و تنها بخشش پدر و مادر مقتول می‌تواند او را از مرگ نجات دهد.

آرمان عبدالعالی که اکنون ۲۵ سال سن دارد متهم است که سال ۹۲ غزاله شکور، دوست دخترش را به قتل رسانده و جسد او را ناپدید کرده است. او در مراحل نخست محاكمه به قتل اعتراف کرد اما بعد اعتراف خود را پس گرفت.

به‌رغم این‌که جسد غزاله شکور هرگز پیدا نشد، این متهم، به اعدام محکوم شد و قرار بود حکم اعدامش در دی ۹۸ اجرا شود. خانواده مقتول اما برای یافتن جسد دخترشان، پای چوبه دار تصميم گرفتند اجرای حکم را معلق کنند. با این‌حال پس از این‌که متهم از محل جسد ابراز بی‌اطلاعی کرد، حکم اعدام او بار دیگر «قطعی» و لغو آن منوط به «گذشت ولی‌الدم» اعلام شد.

روزنامه همشهری نوشته است روز گذشته پدر غزاله گفت تغییری در تصمیم‌شان ایجاد نشده و خانواده مقتول همچنان اصرار به اجرای حکم قصاص دخترشان را دارند و رضایت نمی‌دهند.

او گفت:

«قرار بود چهارشنبه حکم اجرا شود اما حدود ساعت ۱۱صبح سه‌شنبه به ما اطلاع دادند که دستور رسیده حکم متوقف شود. دلیل توقف را به ما نگفتند اما ظاهراً روز چهارشنبه نه‌تنها حکم آرمان بلکه حکم چند محکوم به اعدام دیگر هم اجرا نشد و روز چهارشنبه اصلاً اجرایی ندارند. به ما گفتند که روز چهارشنبه تاریخ دقیق یعنی روزی که آرمان پای چوبه دار خواهد رفت را به ما اعلام خواهند کرد.»

کارشناسان سازمان ملل، از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای از دولت ایران خواستند اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی را فوراً متوقف کرده و به اعدام کودکان پایان دهد.

آن‌ها ضمن اظهار تأسف از این‌که حکومت ایران به‌رغم قوانین حقوق بشری به صورت مستمر به صدور حکم اعدام برای کودکان و اجرای آن ادامه می‌دهد، تأکید کردند که جمهوری اسلامی باید مطابق با تعهدات بین‌المللی خود صدور احکام اعدام را به‌صورت کلی کاهش دهد.

کارشناسان سازمان ملل همچنین تأکید کردند که اعتراف‌ آرمان عبدالعالی به قتل که براساس آن حکم اعدام صادر شده، تحت شکنجه و در شرایط غیرانسانی گرفته شده است.

روز دوشنبه سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ای خواهان لغو حکم اعدام آرمان عبدالعالی شده بود.

براساس گزارش‌ها دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بیش از ۸۵ نوجوان را به اعدام محکوم کرده و یک کودک مجرم را هم در مرداد سال جاری به صورت مخفیانه اعدام کرده است.