به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان در ساعت ۲۳ روز پنج‌شنبه ۲۲ مهر یک کولبر جوان به نام ژیان علی‌پور حین کولبری بر اثر تیراندازی نیروهای مرزبانی در منطقه مرزی «آلان» در شهرستان سردشت واقع در استان آذربایجان‌غربی کشته شد.

بنا بر این گزارش این کولبر بدون اخطار قبلی و از فاصله نزدیک مورد هدف تیراندازی نیروهای مرزبانی قرار گرفته و درجا جان باخته است. جسد ژیان علی‌پور به پزشکی قانونی سردشت انتقال داده شده و سپس جمعه ۲۳ مهر به خاک سپرده شد.

ژیان علی‌پور، ۳۲ ساله و اهل روستای «بیژوی» از توابع شهرستان سردشت است و پدر دو فرزند ٤ و ٩ سالە بود.

برادر دیگر این کولبر به نام هوشمند علی‌پور، از سال ۱۳۹۷ به اتهام «عضویت در حزب آزادی کردستان» در زندان به سر می‌برد. هوشمند علی‌پور ابتدا به اعدام محکوم شده بود، اما این حکم سال ۱۳۹۹ در دیوان عالی کشور نقض شد.

بر اساس آمار گردآوری شده از سوی شبکه حقوق بشر کردستان در شهریور ماه ۱۴۰۰ در مناطق مرزی استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی دست‌کم ۸ کولبر کُرد جان خود را از دست دادند. ۵ نفر از این تعداد با تیراندازی نیروهای نظامی ایران و ۲ نفر توسط پهپادهای ارتش ترکیه کشته شدند. یک کولبر دیگر نیز هنگام تعقیب و گریز توسط نیروهای مرزبانی ایران دچار ایست قلبی شد و جان باخت.

علاوه بر این دست‌کم ۵ کولبر در نتیجه تیراندازی نیروهای نظامی ایران مجروح و یک کولبر دیگر در اثر سقوط از ارتفاع دچار مصدومیت شده‌اند.