رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که قصد دارد یک بار دیگر به تهران سفر کند. پیش از آن اما گروسی در سفر به واشنگتن با وزیر خارجه آمریکا و با برخی از اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی دیدار و گفت‌وگو کرد.

طرف‌های غربی امیدوارند مذاکرات وین ماه آینده، پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام برگزار شود. دولت سیزدهم همچنان درباره روند بازگشت به مذاکرات سردرگم است. تلاش وزارت خارجه ایران برای گفت‌وگو با طرف اروپایی در بروکسل، قبل از آغاز مذاکرات به جایی نرسید. به گزارش خبرگزاری رویترز مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه ۱۹ اکتبر/۲۷ مهر در جمع خبرنگاران گفت هنوز تاریخ دقیق سفر او به تهران مشخص نشده اما امیدوار است قبل از برگزاری نشست شورای حکام تا ماه آینده این سفر انجام شود.

گروسی در واشنگتن در جمع خبرنگاران افزود امیدوار است بتواند با وزیر امور خارجه دولت سیزدهم دیدار و گفت‌وگو کند اما به جزئیات اشاره بیشتری نکرد. گروسی اما در مصاحبه با فاینشنال تایمز گفت:

«من هنوز نتوانسته‌ام با وزیر خارجه ایران صحبت کنم. باید در سطح سیاسی این تماس را داشته باشم. این امر ضروری است.»

گروسی در ادامه افزود که اقدامات کنونی برای نظارت بر تأسیسات هسته‌ای ایران کافی نیست.

ضرورت نظارت بر تأسیسات «تسا» در کرج

اختلاف آژانس با ایران همچنان بر سر دوربین‌های نظارتی در تأسیسات تولید سانتریفیوژ در کرج است. رافائل گروسی ۲۱ شهریور در یک سفر فوری به تهران با محمد اسلامی به توافق رسید که کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی در تأسیسات هسته‌ای ایران تعویض شوند.

آژانس شامگاه یکشنبه ۴ مهر / ۲۶ سپتامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران اجازه تجدید کارت‌های حافظه و تعویض دوربین‌ها در تأسیسات «تسا» در کرج را بر اساس توافق رافائل گروسی با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نمی‌دهد.

بهزاد کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز ۵ مهر / ۲۷ سپتامبر گفت تفاهم گروسی و اسلامی در تهران شامل تأسیسات تسا نمی‌شد. او گفت این تأسیسات دوم تیر سال جاری هدف حمله پهپادی قرار گرفته و همچنان «تحت تحقیقات امنیتی» قرار دارد.

گروسی در مصاحبه با فاینشنال تایمز یک بار دیگر یادآوری کرد که ایران فقط چند ماه با سلاح اتمی فاصله دارد و با این حال گمان نمی‌کند ایران در پی سلاح اتمی باشد. مدیرکل آژانس در ادامه تأکید کرد که نصب دوربین‌های فعال در مجتمع تسا متضمن پیوستگی داده‌های آژانس برای «بازسازی سابقه فعالیت‌های هسته‌ای ایران» است.  

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سپس با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و با برخی از اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا دیدار و گفت وگو کرد. بلینکن با انتشار پیامی در توییتر از «رایزنی‌های فشرده» با مدیرکل آژانس درباره برنامه نظارتی آژانس در ایران و دسترسی بازرسان آژانس به همه تأسیسات هسته‌ای این کشور خبر داد.

 گروسی نیز در پیامی در توییتر از آمادگی آژانس برای انجام وظیفه نظارتی خود مطابق برجام خبر داد و از حمایت وزیر خارجه آمریکا تشکر کرد.

سناتور دیک دربین در توییتر نوشت گروسی تهدید اتمی از سمت کره شمالی و ایران را درک می‌کند.