سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که در سراسر جهان، بر اساس آمارهای موجود دست‌کم ۱۸۰ هزار نفر از کادر درمان در اثر ابتلا به کووید- ۱۹ جان باخته‌اند.

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که شمار زیادی از پرسنل کادر درمان تحت تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا از خستگی مفرط، از اضطراب و تحلیل‌رفتگی شغلی ( Burnout) رنج می‌برند و در همان حال ویروس هم در سراسر جهان همچنان در حال گردش است.

سازمان جهانی بهداشت پنجشنبه ۲۱ اکتبر/ ۲۹ مهر آمار جهانی جان‌باختگان کووید- ۱۹ در فاصله بین ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ را منتشر کرد. بر این اساس در این بازه زمانی دست‌کم سه میلیون و ۴۵۳ هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران شمار جانباختگان در ایران دست‌کم به ۱۲۴ هزار و ۷۶۳ نفر رسیده است. شمار واقعی جانباختگان در کشورهایی با زیرساخت‌های ضعیف دست کم سه تا پنج برابر آمار رسمی است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد به‌سختی می‌توان خلایی را که جان‌باختگان کرونا در کادر درمان به جای گذاشته پر کرد.

فقط ۱۰ درصد پرسنل کادر درمان در کشورهای فقیر واکسینه شده‌اند

سازمان جهانی بهداشت تخمین زده است که دست‌کم ۱۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان در نظام بهداشت مشغول کارند. این اشخاص در خط مقدم همه‌گیری کرونا قرار دارند و با این‌حال بر اساس بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت از هر پنج نفر در کادر درمان فقط دو نفر هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. جیم کمپل، مدیر کل دپارتمان نیروی انسانی سازمان بهداشت جهانی در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت:

«ما از نظر اخلاقی موظفیم از کادر درمان و پرستاری در سراسر جهان حفاظت کنیم، حقوق انسانی آن‌ها را محفوظ بداریم و محیط کار را برای آن‌ها امن کنیم. بخشی از وظیفه ما این است که دسترسی کادر درمان در سراسر جهان به واکسن فراهم شود.»

بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت تا پایان سپتامبر سال جاری در مناطق کم‌برخوردار جهان از جمله در غرب اقیانوس آرام و در آفریقا از هر ۱۰ نفر که در مراکز درمانی مشغول خدمات‌رسانی به بیماران بودند فقط یک نفر هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌ است. در کشورهای ثروتمند دست‌کم ۸۰ درصد از پرسنل کادر درمان به طور کامل واکسینه شده‌اند. برخی از کشورهای توسعه‌یافته جهان این اطلاعات را محرمانه نگه داشته و در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار نداده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت از کشورهای جهان خواست به‌طور شفاف‌تر عمل کنند و اطلاعات و آمارهای مربوط به همه‌گیری را در اختیار این نهاد سازمان ملل قرار دهند.

آمار دقیق و قابل اتکایی از جان‌باختگان کرونا در میان پزشکان و پرستاران ایرانی در دست نیست. در طی پنج موج همه‌گیری مسئولان بهداشتی کشور صرفاً به طور مداوم نسبت به ابتلای اعضای کادر درمان به کووید-۱۹ و فرسودگی و خستگی آن‌ها هشدار داده‌اند. موج ششم از غرب ایران آغاز شده.