سپاه پاسداران استان البرز اعلام کرد شامگاه ۱۳ آبان گروهی از هواداران محمد حسین‌پور (دکتر سایان) را بازداشت کرده است. این گروه به فراخوان رهبر خود در آنچه که نامش را «قیام سپید» گذاشته بودند، بنا بود امروز ۱۴ آبان در میدان‌‌های اصلی شهرهای ایران به خیابان بیایند.

سپاه امام حسن مجتبی در استان البرز در اطلاعیه خود نوشته است:

«شب گذشته تعدادی از سرشاخه‌های اصلی تهدیدکنندگان امنیت مردم و جامعه در یک عملیات غافلگیرانه توسط سربازان گمنام امام زمان سپاه امام حسن مجتبی استان البرز بازداشت شدند.»

بر اساس این اطلاعیه این افراد ظاهرا شب‌هنگام، شب‌نامه‌هایی را در کوچه‌ها و خیابان‌ها پخش کرده بودند و در نظر داشتند در «استان البرز» عملیاتی را انجام دهند. سپاه پاسداران استان البرز در این اطلاعیه می‌گوید طی «یک عملیات پیچیده» توسط نیروهای اطلاعات سپاه این عملیات را خنثی کرده و برخی از اعضای این گروه را بازداشت کرده است.

رهبر گروه «قیام سپید» شخصی به نام محمد حسین‌پور (معروف به دکتر سایان یا پسر کوهستان) متولد ۱۳۶۷ است که در روستای دمیرچی شهر «سراب» در استان آذربایجان شرقی متولد، اما در کرج بزرگ شده بود. او در کرج مربی ورزش‌های رزمی شد و سبک خود را ابداع کرد که به نام سبک سایان مشهور شد و مدتی بعد نام آن را ساکاریو گذاشتند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با دعوت از او به عنوان مخترع و جوان موفق باعث شد که بسیاری با او آشنا و کارهای او را دنبال کنند. گفته شده که بعدها حسین‌پور حتی ادعای امام زمان بودن را مطرح کرده است.

نهادهای امنیتی از سال ۱۳۹۷ و پس از خروج او از ایران (احتمالا به مقصد ترکیه) به دنبال او هوادارانش بوده‌اند. حسین‌پور تا تابستان امسال از دیدگان مخفی بود تا اینکه در اوایل سپتامبر امسال در ویدیویی که در تهران و نزدیکی برج میلاد از او گرفته شده بود از هواداران خود خواست در ۱۴ آبان علیه حکومت جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای قیام کنند.

سرانجام در ۶ مهر ۱۴۰۰ / ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۱ بخش خبری ۲۰:۳۰ ایران که با دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی همکاری نزدیک دارد، در گزارشی با عنوان «مرگ با هزار چاقو» مدعی شد که محمد حسین‌پور و تعدادی از اعضای گروه او که قصد انجام عملیاتی «خرابکارانه» به دستور «اسرائیل» در ایران داشتند، کشته یا بازداشت شده‌اند.

از آن تاریخ تا کنون هیچ تصویر و صدایی از رهبر گروه منتشر نشده، اما کانال‌های هواداری او یکپارچه شایعه دستگیری و یا قتل او را تکذیب کرده‌اند.