جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه در یادداشتی به وزارت امور خارجه آمریکا گفت که منابع نفتی کافی وجود دارد تا بر مبنای آن سایر کشورها بتوانند میزان نفتی را که از ایران خریداری می‌کنند کاهش دهند.

کاخ سفید موظف است هر شش ماه یکبار تأیید کند که عرضه نفت کافی در سطح جهان برای حفظ تحریم‌های اعمال شده علیه ایران که در سال ۲۰۱۲ در دوران دولت باراک اوباما اجرایی شد، وجود دارد.

بیانیه بایدن پیش از دیدار مجازی با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در روز دوشنبه منتشر شد؛ دیداری که انتظار می‌رود مهم‌ترین دیدار رهبران دو کشور از زمان روی کار آمدن بایدن باشد.

چین با میانگین خرید بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز در سه ماه گذشته بزرگترین خریدار نفت ایران بوده است.

خرید نفت خام چین از ایران در سال جاری میلادی با وجود تحریم‌هایی که در صورت اجرا به واشنگتن اجازه می‌دهد تا کسانی را که آن را نقض می‌کنند از تجارت با ایالات متحده محروم کند، ادامه یافته است.

دولت بایدن در حال حاضر این تحریم‌ها را تا قبل از مذاکرات آتی با ایران برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ اجرا نمی کند. توافق هسته‌ای به ایران اجازه می‌دهد نفت خود را آشکارا بفروشد.

بایدن در این یادداشت نوشته:

«مطابق با تصمیمات قبلی، عرضه کافی نفت و فرآورده‌های نفتی از کشورهایی غیر از ایران وجود دارد تا امکان کاهش قابل توجه حجم نفت و فرآورده‌های نفتی خریداری شده از ایران توسط موسسات مالی خارجی یا از طریق آنها فراهم شود.»